Ապաշրջափակման հարցում Վաշինգտոնը նոր բան չի կարող առաջարկել. Զախարովա
Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ ուղիղ երկխոսության շրջանակներում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ աշխատելու որոշմանը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ռուսաստանը շահագրգռված է կայուն, անվտանգ, խաղաղ, բարգավաճ Հարավային Կովկասով։ Եվ դրան հասնելու համար անհրաժեշտ պայմաններից մեկն, իհարկե, Բաքվի և Երևանի երկար սպասված հաշտեցումն է»,- ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ «Ռուսաստանի և անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անմիջական աջակցությամբ 2020 թվականին մեկնարկել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման մեծ փուլը»:
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայում տեսնում են Վաշինգտոնի՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային ապաշրջափակման գործընթացին միջամտելու փորձերը:
«Իրականում ոչ մի նոր բան, բացի նրանից, ինչ արվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում, նրանք չեն կարող առաջարկել»,-հայտարարել Է Զախարովան:

Россия с уважением относится к решению Армении и Азербайджана работать над нормализацией двусторонних отношений в рамках прямого диалога, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Россия заинтересована в стабильном, безопасном, мирном и процветающем Южном Кавказе. И одним из необходимых условий для этого, безусловно, является долгожданное примирение Баку и Еревана», — подчеркнула она.
Захарова напомнила, что «при непосредственном содействии России и лично президента Владимира Путина в 2020 году стартовал крупный этап армяно-азербайджанского урегулирования».
Она также отметила, что в Москве фиксируют попытки Вашингтона вмешаться в процесс транспортной разблокировки в регионе.
«На деле они не могут предложить ничего нового, кроме того, что уже было сделано в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана», — заявила Захарова.