Ֆրանսիան կհայտարարի Պաղեստին պետության ճանաչումը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբբասին ուղղված նամակում նշել է, որ սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստին պետությունը։
«Հավատարիմ մնալով Մերձավոր Արևելքում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման իր պատմական հանձնառությանը՝ ես որոշել եմ, որ Ֆրանսիան կհայտարարի Պաղեստին պետության ճանաչումը։
Այդ մասին պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգամ Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ՝ առաջիկա սեպտեմբերին։ Այսօրվա հրատապ խնդիրն է՝ կանգնեցնել պատերազմը Գազայում և օգնություն ցուցաբերել խաղաղ բնակչությանը»,- X-ում գրել է Մակրոնը։

Франция объявит о признании Государства Палестина
Президент Франции Эммануэль Макрон в письме, адресованном палестинскому лидеру Махмуду Аббасу, заявил, что в сентябре Франция официально признает Государство Палестина.
«Оставаясь верной своей исторической приверженности справедливому и устойчивому миру на Ближнем Востоке, я принял решение: Франция объявит о признании Государства Палестина.
Об этом я выступлю с официальным заявлением на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций в предстоящем сентябре. Сегодняшней неотложной задачей является остановка войны в Газе и оказание помощи мирному населению», — написал Макрон в социальной сети X.