Պատգամավորը 11 անգամ քվեարկել է նիստում, որի ընթացքում հայտարարվել է նրա մահվան մասին
BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդում է, որ Պետդումայի «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության պատգամավոր Միխայիլ Տարասենկոն երեքշաբթի օրը՝ հուլիսի 22-ին, մասնակցել է 11 քվեարկության, երբ պալատն ընդունել է ինտերնետում ծայրահեղական նյութեր որոնելու համար տուգանքներ սահմանելու մասին օրենքը: Նույն օրը հայտնի է դարձել Տարասենկոյի մահվան մասին։
Վիճահարույց նախագծի ընդունումից անմիջապես հետո պատգամավորի մահվան մասին հայտնել Է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
Վերջին անգամ նա կոճակը սեղմել է ժամը 13: 40-ին, արդեն մեկ ժամ անց Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ Միխայիլ Տարասենկոն մահացել է և առաջարկել մեկ րոպե լռությամբ հարգել նրա հիշատակը:
Տարասենկոն չի քվեարկել ծայրահեղական նյութերի որոնման մասին օրենքի օգտին: Սակայն, պատգամավորի անձնական քարտից երևում է, որ մահվան օրը նա պաշտպանել է «Ջրային տարածքների մասին կոնվենցիան չեղյալ հայտարարելու մասին» օրենքը և միանգամից երեք ընթերցմամբ քվեարկել օրինագծի օգտին, որը թույլ է տվել զոհված զինծառայողների կանանց օգտագործել նրենց տրանսպորտային միջոցները մինչև ժառանգության մեջ մտնելը:
Պարբերականը հաղորդում է, որ նմանատիպ դեպքեր նախկինում էլ են եղել։ Նախկինում նման դեպքերը Պետդումայում բացատրել էին, որ հիվանդության պատճառով նիստը բաց թողնող պատգամավորները գործընկերներին փոխանցում են իրենց քվեարկության քարտը, և նրանք քվեարկում են նրանց օգտին:
BBC-ն գրում է, որ հավանաբար նույնը տեղի է ունեցել Տարասենկոյի հետ, բայց ծայրահեղական նյութերի որոնման մասին օրենքի երրորդ ընթերցման ժամանակ նրա մահվան լուրը, ըստ երևույթին, հասել է Դումա, ուստի այնտեղ նրա անունցի արդեն չեն քվեարկել:

Депутат Госдумы 11 раз проголосовал на заседании, во время которого сообщили о его смерти
Русская служба BBC сообщает, что депутат Госдумы от фракции «Единая Россия» Михаил Тарасенко во вторник, 22 июля, участвовал в 11 голосованиях, когда в нижней палате парламента принимался закон о штрафах за поиск экстремистских материалов в интернете. В тот же день стало известно о смерти Тарасенко.
О его смерти сразу после голосования по скандальному законопроекту сообщил спикер Госдумы Вячеслав Володин.
В последний раз кнопка голосования им была нажата в 13:40. Уже через час Володин объявил о его смерти и предложил почтить память депутата минутой молчания.
Тарасенко не голосовал в поддержку закона о поиске экстремистских материалов. Однако из его личной карты следует, что в день смерти он поддержал закон о денонсации конвенции по водным ресурсам, а также трижды проголосовал в пользу законопроекта, позволяющего вдовам погибших военнослужащих пользоваться их транспортом до вступления в наследство.
Издание отмечает, что подобные случаи уже происходили в прошлом. Тогда в Госдуме объясняли это тем, что отсутствующие по болезни депутаты передают свои карточки коллегам, и те голосуют за них.
BBC пишет, что, вероятно, то же произошло и с Тарасенко. Однако во время третьего чтения закона об экстремистских материалах в Думе, судя по всему, уже знали о его смерти, поэтому от его имени больше не голосовали.