Ուկրաինայի հետ գագաթնաժողովը հնարավոր է միայն հուշագրերը համաձայնեցնելու դեպքում. Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև գագաթնաժողովի անցկացումը նպատակահարմար կլինի միայն այն դեպքում, եթե նախապես համաձայնեցվեն կողմերի առաջարկած խաղաղության հուշագրերը։ Պեսկովը նման հայտարարություն է արել լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի ղեկավարության՝ գագաթնաժողովի վերաբերյալ բարձրացված ակնկալիքները։
«Այն ամբողջ աշխատանքը, որը պետք է կատարվի հուշագրերի համաձայնեցման ուղղությամբ, հենց դա էլ նախապատրաստում է բարձր մակարդակով հանդիպումը։ Առանց այդ բարդ աշխատանքի իրականացման՝ պարզապես անիմաստ է անցկացնել գագաթնաժողով»,- նշել է նա։
Նշենք, որ Պեսկովը նաև հաստատել է, որ այսօր երեկոյան Ստամբուլում նախատեսված է ռուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլը։
Նախորդ՝ երկրորդ փուլում կողմերը փոխանակվել են խաղաղության կարգավորման հուշագրերի նախագծերով։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պնդում է, որ բանակցությունների առանցքային թեման պետք է լինի առաջնորդների հանդիպումը, սակայն Մոսկվան շարունակում է առաջնահերթ համարել հուշագրի մշակումը։

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что проведение саммита между Россией и Украиной будет целесообразным только в том случае, если заранее будут согласованы предложенные сторонами меморандумы о мире. Песков сделал такое заявление на брифинге с журналистами, комментируя высокие ожидания украинского руководства по поводу саммита.
«Вся работа, которую нужно выполнить по согласованию меморандумов, именно она и является подготовкой к встрече на высоком уровне. Без выполнения этой сложной работы проведение саммита просто бессмысленно», — отметил он.
Отметим, что Песков также подтвердил, что сегодня вечером в Стамбуле запланирован третий раунд российско-украинских переговоров.
На предыдущем, втором раунде, стороны обменялись проектами меморандумов по урегулированию мирного процесса. Президент Украины Владимир Зеленский настаивает, что ключевой темой переговоров должна стать встреча лидеров, однако Москва продолжает считать приоритетным разработку меморандума.