Ճապոնիայի վարչապետը հրաժարական կտա
Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան մինչև հաջորդ ամսվա վերջ կհայտարարի իր հրաժարականի մասին։ Այս մասին գրում են ճապոնական լրատվամիջոցները՝ նշելով, որ նման որոշման պատճառը խորհրդարանական ընտրություններում կրած պարտությունն է։
«Վարչապետը նախատեսում է մինչև հուլիսի վերջ հրապարակել իր հրաժարականի որոշումը՝ պատասխանատվություն վերցնելով հուլիսի 20-ին կայացած խորհրդարանի վերին պալատի ընտրություններում իշխող կոալիցիայի պարտության համար»,– նշում են ճապոնական աղբյուրները։
Մինչ այդ, Շիգերու Իշիբան և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էին առևտրային համաձայնագիր, որը նախատեսում է նվազեցնել ճապոնական ավտոմեքենաների և պահեստամասերի ներմուծման մաքսատուրքերը՝ փոխարենը պաշտպանելով Ճապոնիան այլ ապրանքների նկատմամբ կիրառվող պատժիչ տուրքերից։
«Յոմիուրի» թերթի փոխանցմամբ՝ երեքշաբթի երեկոյան Իշիբան իր մերձավորներին հայտնել է, որ մտադիր է հրաժարական ներկայացնել՝ ընտրություններում պարտության պատասխանատվությունն իր վրա վերցնելու նպատակով, երբ ավարտին հասցնի ամերիկյան կողմի հետ առևտրային համաձայնագրի գործընթացը։
Վարչապետի հեռանալը՝ պաշտոնը ստանձնելուց ընդամենը մեկ տարի անց, կբերի նոր ղեկավարի ընտրության գործընթացի մեկնարկին իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունում (LDP)։
Ակնկալվում է, որ չորեքշաբթի օրը Շիգերու Իշիբան կհանդիպի իշխող կուսակցության առանցքային ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ընտրությունների արդյունքները։

Japanese Prime Minister Shigeru Ishiba will announce his resignation by the end of next month. Japanese media outlets report that the reason for this decision is the defeat in the parliamentary elections.
"The prime minister plans to announce his resignation by the end of July, taking responsibility for the defeat of the ruling coalition in the upper house elections held on July 20," Japanese sources say.
Earlier, Shigeru Ishiba and US President Donald Trump signed a trade agreement that provides for reducing import tariffs on Japanese cars and spare parts, in return for protecting Japan from punitive tariffs on other goods.
According to the Yomiuri newspaper, Ishiba told his close associates on Tuesday evening that he intends to resign to take responsibility for the election defeat, once he completes the process of a trade agreement with the American side.
The prime minister's departure, just a year after taking office, will trigger the process of electing a new leader within the ruling Liberal Democratic Party (LDP).
Shigeru Ishiba is expected to meet with key members of the ruling party on Wednesday to discuss the election results.