Լեհաստանը Բալթիկ ծովում նոր նավթային հանքավայր է հայտնաբերել
Բալթիկ ծովի Լեհաստանին հարող տարածքում, հայտնաբերվել է երկրի խոշորագույն նավթային հանքավայրը: Այս մասին հայտնել է կանադական Central European Petroleum (CEP) ընկերությունը։ Լեհական Սվինոուզցե կղզու մոտ գտնվող հորատանցքերում հայտնաբերվել է մոտ 22 միլիոն տոննա նավթ և 5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ:
Ներկայումս գնահատվում է, որ ընդհանուր առմամբ Բալթիկ ծովի այս տարածքում, որը սահմանակից է Գերմանիային, կա ավելի քան 33 միլիոն տոննա արդյունահանվող հում նավթի պաշարներ և 27 միլիարդ խորանարդ մետր գազ: Լեհական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ այն երկրի խոշորագույն նավթային հանքավայրն է։
Հումքի արդյունահանումը կարող է սկսվել 2028-2030 թվականներին։ Մինչ այդ անհրաժեշտ է հաստատել հանքավայրի շահագործման պլանը և ապահովել բնապահպանական նորմերի պահպանումը, նշում են տեղական ԶԼՄ-ները:
Նոր հանքավայրի հաշվին Լեհաստանի գնահատված նավթային պաշարները, որոնք 2023 թվականին կազմել են 20,24 մլն տոննա, կարող են ավելի քան կրկնապատկվել։ ԵՄ տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականին Լեհաստանը սպառել է մոտ 30 միլիոն տոննա նավթ և նավթամթերք։ Բնակչության կողմից բնական գազի տարեկան սպառումը՝ մոտ 20 միլիարդ խորանարդ մետր է կազմել։

Poland discovers a new oil field in the Baltic Sea
The largest oil field in the country has been discovered in the Baltic Sea, adjacent to Poland, the Canadian company Central European Petroleum (CEP) announced. The wells near the Polish island of Świnoujście have found about 22 million tons of oil and 5 billion cubic meters of gas.
It is currently estimated that, in total, this area of the Baltic Sea, which borders Germany, contains more than 33 million tons of recoverable crude oil reserves and 27 billion cubic meters of natural gas. According to Polish media, it is the largest oil field in the country.
Production of raw materials is expected to begin in 2028-2030. Before that, it is necessary to approve the field's exploitation plan and ensure compliance with environmental standards, according to local media.
The new field could more than double Poland's estimated oil reserves, which stood at 20.24 million tons as of 2023. According to EU data, Poland consumed about 30 million tons of oil and oil products in 2023. The annual natural gas consumption of the population is approximately 20 billion cubic meters.