Իրանը չի հրաժարվի հարստացված ուրանի ծրագրից
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին Fox News-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում հաստատել է, որ Իրանը չի պատրաստվում հրաժարվել իր ուրանի հարստացման ծրագրից՝ չնայած ԱՄՆ-ի և դաշնակիցների կողմից նախատեսվող կոշտ պատժամիջոցներին։
«Ուրանի հարստացումը մեր գիտնականների նվաճումն է, և դա մեր ազգային հպարտությունն է։ Այն մեզ համար չափազանց կարևոր է»,- հայտարարել է Արաղչին։
Նրա խոսքով՝ նախորդ ամսվա ընթացքում ԱՄՆ-ի իրականացրած հարվածների հետևանքով Իրանի միջուկային օբյեկտները լուրջ վնասվել են։ Նա չի մանրամասնել՝ արդյոք հարվածներից հետո հարստացված ուրան մնացել է, սակայն ընդգծել է, որ հարստացումը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Չնայած Իրանը պնդում է, որ միջուկային զենք չի արտադրում, անվտանգային փորձագետներն ահազանգում են, որ Թեհրանը մոտ է դրա արտադրությանը։ Ըստ գնահատականների՝ Իրանը կարող էր օրերի ընթացքում պատրաստել մեկ միջուկային մարտագլխիկ, իսկ շաբաթների ընթացքում՝ մի քանի։

Iran will not abandon its enriched uranium program
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi confirmed in an exclusive interview with Fox News that Iran is not going to abandon its uranium enrichment program despite tough sanctions imposed by the United States and its allies.
“Uranium enrichment is an achievement of our scientists, and it is our national pride. It is essential for us,” Araghchi said.
According to him, Iran’s nuclear facilities were seriously damaged by US strikes last month. He did not elaborate on whether any enriched uranium remained after the strikes, but stressed that enrichment has been temporarily suspended.
Although Iran insists that it is not producing nuclear weapons, security experts warn that Tehran is close to making one. According to estimates, Iran could prepare one nuclear warhead within days, and several within weeks.