Հրապարակվել են Մարտին Լյութեր Քինգի սպանության գործով գաղտնազերծված փաստաթղթերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հրապարակել է սևամորթ ամերիկացիների քաղաքացիական իրավունքների առաջամարտիկ Մարտին Լյութեր Քինգի սպանության հետաքննությանն առնչվող գաղտնազերծված փաստաթղթեր։ Դրանցում ներառված են հատկապես Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) կողմից Քինգի նկատմամբ իրականացված վերահսկողության մասին տվյալներ։
«Ամերիկյան ժողովուրդը գրեթե 60 տարի սպասել է դաշնային կառավարության կողմից դոկտոր Քինգի սպանության գործի ամբողջական տեղեկատվությանը հասանելիություն ունենալուն»,- հայտարարել է Ազգային հետախուզության տնօրեն Թալսի Գաբարդը։
Նրա խոսքով՝ «մեր առաքելությունն է ապահովել թափանցիկություն այս կարևոր և ողբերգական իրադարձության բոլոր մանրամասների վերաբերյալ, և ոչինչ չպետք է մութ մնա»։
Գաբարդը նշել է, որ հրապարակվել է ավելի քան 230,000 էջ փաստաթուղթ՝ նվազագույն խմբագրումներով։ Դրանք հասանելի են ԱՄՆ Ազգային արխիվի պաշտոնական կայքում։
Նշենք, որ նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր մի շարք որոշումներ՝ 1960-ականներին նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդիի, նրա եղբայր Ռոբերտ Ֆ. Քենեդիի և Մարտին Լյութեր Քինգի սպանությունների գործերով փաստաթղթերի գաղտնազերծման վերաբերյալ։
Իրավապաշտպան և քարոզիչ Մարտին Լյութեր Քինգ կրտսերը սպանվել է 1968 թվականի ապրիլի 4-ին, Թենեսի նահանգի Մեմֆիս քաղաքում։ Սպանության մեղադրանքով ձերբակալվել է նախկինում դատապարտված Ջեյմս Էրլ Ռեյը։ Չնայած նա խոստովանել էր հանցանքը, հետագայում պնդել է, թե խոստովանությունը կորզվել է ճնշման միջոցով։ Ռեյը մահացել է բանտում՝ 1998 թվականին։
Քինգի ընտանիքի անդամները բազմիցս արտահայտել են կասկածներ Ռեյի մեղավորության վերաբերյալ՝ նշելով, որ նա միգուցե ոչ միակ, և գուցեև ոչ իրական մեղավորն էր։ Նման համոզմունք ունեն նաև Քինգի շատ համախոհներ, որոնք չեն հավատում պաշտոնական վարկածին։

The administration of US President Donald Trump has released declassified documents related to the investigation into the assassination of Martin Luther King, Jr., a pioneer of civil rights for black Americans. They include, in particular, data on the surveillance conducted by the Federal Bureau of Investigation (FBI) over King.
"The American people have waited almost 60 years for the federal government to have access to the full information on the assassination of Dr. King," said Director of National Intelligence Tulsi Gabbard.
According to her, "our mission is to ensure transparency in all the details of this important and tragic event, and nothing should be left in the dark."
Gabbard noted that more than 230,000 pages of documents have been published with minimal redactions. They are available on the official website of the US National Archives.
Note that after taking office, Donald Trump signed several orders, including those of President John F. Kennedy, his brother Robert F, on the declassification of documents in the Kennedy and Martin Luther King assassination cases.
Civil rights activist and preacher Martin Luther King Jr. was assassinated on April 4, 1968, in Memphis, Tennessee. James Earl Ray, a former convict, was arrested on charges of murder. Although he confessed to the crime, he later claimed that the confession was extracted under duress. Ray died in prison in 1998.
Members of King's family have repeatedly expressed doubts about Ray's guilt, noting that he may not have been the only, or even the real, culprit. Many of King's supporters, who do not believe the official version, also hold this belief.