Լարիջանին Պուտինին է փոխանցել Փեզեշքիանի ուղերձը
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի խորհրդական Ալի Լարիջանին հուլիսի 20-ին Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահին է փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ուղերձը: Ինչպես նշել է Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային, բանակցությունները կառուցողական բնույթ են կրել:
«Ալի Լարիջանին, որպես նախագահի հատուկ բանագնաց, փոխանցել է ուղերձ և պարզաբանել Իրանի տեսակետները տարածաշրջանի զարգացման, միջազգային խնդիրների և երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ: Նա կառուցողական հանդիպում է անցկացրել Ռուսաստանի նախագահի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես երկկողմ հարաբերություններն ու վերջին երեք-չորս շաբաթվա ընթացքում տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները», - ասել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ Լարիջանին նախկինում ևս նմանատիպ այց է կատարել Ռուսաստան, և նման այցելությունները երկու երկրների միջև հարաբերություններում նորմալ պրակտիկ բնույթ են կրում։

Larijani conveyed Pezeshkian's message to Putin
Ali Larijani, an advisor to Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, conveyed a message from Iranian President Masoud Pezeshkian to the Russian president during his meeting with Vladimir Putin in Moscow on July 20. As noted by the official representative of the Islamic Republic's Foreign Ministry, Esmail Baghai, the talks were constructive.
"Ali Larijani, as the president's special envoy, conveyed a message and clarified Iran's views on regional development, international issues, and bilateral relations. He held a constructive meeting with the Russian president, during which a wide range of issues were discussed, in particular bilateral relations and the events taking place in the region over the past three to four weeks," the diplomat said.
According to him, Larijani has previously made a similar visit to Russia, and such visits are regular and practical in relations between the two countries.