Կարևոր եմ համարում, որ ռուսներին Ադրբեջանում հարգեն. Պեսկով
Օրինապաշտ ադրբեջանցիները Ռուսաստանում հարգանք են վայելում, և Մոսկվան շատ կարևոր է համարում, որ ռուսներին Ադրբեջանում հարգեն. լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Ադրբեջանում հարգեն ռուսներին։ Ռուսաստանում ապրում է շատ մեծ ադրբեջանական սփյուռք, ադրբեջանական սփյուռքի գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները մեր օրինապաշտ քաղաքացիներն են, որոնք այստեղ արժանի հարգանք են վայելում», - ընդգծել Է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
«Այն քաղաքացիները, ովքեր խախտում են օրենքները, հետապնդվում են օրենքով», - եզրափակել Է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ Եկատերինբուրգում հունիսի վերջին ձերբակալվել են ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչներ՝ ծանր հանցագործությունների մեղադրանքով։ Ադրբեջանը բողոք էր հայտնել ոստիկանների կողմից բռնություն գործադրելու կապակցությամբ, որից հետո երկու երկրների հարաբերությունները լարվել են։

Песков: Считаю важным, чтобы русских уважали в Азербайджане
Законопослушные азербайджанцы пользуются уважением в России, и Москва считает крайне важным, чтобы русских уважали в Азербайджане. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в беседе с журналистами.
«Для нас очень важно, чтобы в Азербайджане уважали русских. В России проживает очень большая азербайджанская диаспора, практически все её представители — наши законопослушные граждане, которые здесь пользуются заслуженным уважением», — подчеркнул представитель Кремля.
«Те граждане, которые нарушают закон, преследуются по закону», — добавил Песков.
Напомним, в конце июня в Екатеринбурге были задержаны представители азербайджанской диаспоры по обвинению в совершении тяжких преступлений. Азербайджан выразил протест в связи с насилием со стороны полицейских, после чего отношения между двумя странами обострились.