Ստամբուլում այս շաբաթ երկու կարևոր հանդիպում կկայանա
Այս շաբաթ Ստամբուլը դառնալու է միջազգային դիվանագիտության կենտրոն. այստեղ նախատեսված է երկու կարևորագույն բանակցություն. գրում է Independent Türkçe-ն։
Ուրբաթ օրը Ստամբուլում նախատեսված են բանակցություններ Իրանի, Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ներկայացուցիչների միջև՝ կապված Իրանի միջուկային ծրագրի հարցի շուրջ։ Սա կողմերի միջև առաջին պաշտոնական շփումը կլինի այն բանից հետո, երբ Իսրայելը և ԱՄՆ-ն վերջերս հարվածներ հասցրին Իրանի որոշ օբյեկտների։
Ակնկալվում է, որ քննարկման առանցքում կլինեն Իրանի միջուկային գործունեության սահմանափակման, վերահսկողական մեխանիզմների վերագործարկման և փոխադարձ վստահության ամրապնդման հնարավոր միջոցառումները։
Նույն շաբաթվա ընթացքում Ստամբուլում սպասվում են նաև Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների մասնակցությամբ խաղաղ բանակցություններ։ Ըստ աղբյուրների՝ ռուս-ուկրաինական հանդիպումը կարող է կայանալ չորեքշաբթի կամ հինգշաբթի։ Հանդիպման ժամանակի, վայրի և պատվիրակությունների կազմի վերաբերյալ պաշտոնական մանրամասներ դեռևս չեն հրապարակվում։
Ներկայում ընթանում են երկու բանակցությունների կազմակերպչական աշխատանքները՝ ներառյալ վայրերի վերջնական որոշումը, անվտանգության ապահովման միջոցառումների սահմանումը և լոգիստիկ հարցերի կարգավորումը։
Բանակցությունները, ինչպես նշվում է, կանցկացվեն փակ ձևաչափով՝ առանց մամուլի մասնակցության։ Հանրությանը մանրամասները կհաղորդվեն բացառապես գրավոր հայտարարությունների միջոցով։

Two crucial meetings will take place in Istanbul this week
Istanbul will become a center of international diplomacy this week, with two key talks scheduled to take place, according to Independent Türkçe.
Representatives of Iran, the United Kingdom, France, and Germany are scheduled to meet in Istanbul on Friday to discuss Iran's nuclear program. This will be the first official contact between the parties since Israel and the United States recently carried out strikes on Iranian facilities.
Discussions are expected to focus on possible measures to limit Iran's nuclear activities, re-establish control mechanisms, and build mutual trust.
Peace talks involving delegations from Russia and Ukraine are also expected to take place in Istanbul this week. According to sources, the Russian-Ukrainian meeting is scheduled to take place on Wednesday or Thursday. Official details on the time, venue, and composition of the delegations have not yet been released.
Organizational work is currently underway for the two talks, including finalizing the venues, defining security measures, and arranging logistical issues.
The negotiations, as noted, will be held in a closed format, without the participation of the press. Details will be communicated to the public exclusively through written statements.