Ալիևը խոսել է խաղաղության պայմանագրի մասին
Անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել ՀՀ Սահմանադրության մեջ և, սկզբունքորեն, սա է ամբողջը, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հավելելով, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստն արդեն համաձայնեցված է։
Ինչ վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքին», Ալիևն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքում չպետք է լինի արտաքին վերահսկողություն։
«Անհրաժեշտ է անարգել մուտք՝ Ադրբեջանի մի մասից մյուսը։ Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է բախվեն հայ սահմանապահների հետ, քանի որ դա կարող է անվտանգ չլինել»,- ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ ասել է նա։
Ալիևը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դադարեցնում է պատերազմները, և շնորհակալություն է հայտնել նրան Ադրբեջանին և Հայաստանին օգնելու ցանկության համար։
«Գլոբալ հարցերով զբաղվելուն զուգահեռ՝ Թրամփը հետևում է Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev spoke about the peace treaty
It is necessary to make changes to the Constitution of the Republic of Armenia, and, in principle, that is all, Azerbaijani President Ilham Aliyev said, adding that the text of the peace treaty has already been agreed upon.
Regarding the “Zangezur Corridor,” Aliyev stressed that there should be no external control on the territory of Azerbaijan.
“It is necessary to have unhindered access from one part of Azerbaijan to another. Azerbaijani citizens should not clash with Armenian border guards, as this may be unsafe,” he said, according to Azerbaijani media.
Aliyev also stated that US President Donald Trump is stopping the wars and thanked him for his desire to help Azerbaijan and Armenia.
“In parallel with dealing with global issues, Trump is monitoring the situation in the South Caucasus,” the Azerbaijani president said.