Իսրայելը և Սիրիան համաձայնության են եկել Աս-Սուվեյդա նահանգում հրադադարի շուրջ
Իսրայելը և Սիրիան համաձայնության են եկել Աս-Սուվեյդա նահանգում հրադադարի շուրջ։ Նման գրառում է արել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը X-ի իր միկրոբլոգում։
«Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուն և Սիրիայի նախագահ ալ-Շարաան, ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, Աս-Սուվեյդա նահանգում հրադադարի շուրջ համաձայնության են եկել, ինչը ողջունել են Թուրքիան, Հորդանանը և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներ։
Մենք կոչ ենք անում բոլոր դրուզներին, բեդվիներին, սուննիներին և փոքրամասնություններին զենքերը վայր դնել և օգնել խաղաղ, միասնական Սիրիայի կառուցմանը», - գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Սիրիայի Աս-Սուվեյդա նահանգում բախումներ տեղի ունեցան բեդվին աշխարհազորայինների և դրուզ զինված խմբավորումների միջև։ Ի պատասխան՝ Սիրիայի կառավարությունը զորքեր ուղարկեց, իսկ Իսրայելը պաշտպանեց դրուզ համայնքին և հարվածներ հասցրեց Դամասկոսին։

Israel and Syria have agreed on a ceasefire in the province of As-Suwayda. This was reported by US Ambassador to Turkey Tom Barrack on his microblog X.
"Israeli Prime Minister Netanyahu and Syrian President al-Sharaa, with the support of the United States, have agreed on a ceasefire in the province of As-Suwayda, which was welcomed by Turkey, Jordan, and other countries in the Middle East.
We call on all Druze, Bedouin, Sunni, and minorities to lay down their arms and help build a peaceful, united Syria," he wrote.
Recall that earlier in the province of As-Suwayda in Syria, clashes took place between Bedouin militias and Druze armed groups. In response, the Syrian government sent troops, and Israel protected the Druze community and carried out strikes on Damascus.