Իրանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների մասով
Իրանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան իր հայ գործընկերոջը հայտնել է, որ Թեհրանի քաղաքականությունը մնում է անփոփոխ՝ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական քարտեզի ցանկացած փոփոխության դեմ, հայտնում է Mehr գործակալությունը։
Նշվում է, որ Իրանի Գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանը Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ զրույցում ընդգծել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքականությունը մնում է անփոփոխ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխության դեմ և այս դիրքորոշումը համարում է օգտակար բոլոր տարածաշրջանային կողմերի համար։
Mehr լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Ահմադիանին Գրիգորյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է տարածաշրջանային և երկկողմ հարցեր։ Գրիգորյանը Ահմադիանին ներկայացրել է ադրբեջանական կողմի հետ բանակցությունների վերջին զարգացումները և ընդգծել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանային տարանցիկ ուղիների վերաբերյալ չի փոխվել։
Ահմադիանը, իր հերթին, երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի դիրքորոշման համար՝ դատապարտելով Իսրայելի ռեժիմի հարձակումը Իրանի վրա և վերահաստատել է Իրանի հետևողական դիրքորոշումը տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի ցանկացած փոփոխության նկատմամբ։ Երկու կողմերն էլ ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների, մասնավորապես՝ տնտեսական ոլորտում, խթանման կարևորությունը։

Иран подтверждает свою позицию по вопросу геополитических изменений в регионе
Высокопоставленный представитель иранской службы безопасности сообщил своему армянскому коллеге, что политика Тегерана остаётся неизменной — против любых изменений геополитической карты региона, сообщает агентство Mehr.
Указывается, что секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбар Ахмадиян в беседе с секретарём Совета безопасности Армении Арменом Григоряном подчеркнул, что политика Исламской Республики Иран остаётся неизменной в отношении любых геополитических изменений в регионе, и считает эту позицию полезной для всех региональных сторон.
По информации информационного агентства Mehr, во время телефонного разговора с Ахмадияном Григорян обсудил региональные и двусторонние вопросы. Он также представил последнюю информацию о переговорах с азербайджанской стороной и подчеркнул, что позиция Армении в отношении региональных транзитных путей остаётся прежней.
Ахмадиян, в свою очередь, выразил благодарность за позицию Армении, осудил нападение израильского режима на Иран и подтвердил последовательную позицию Ирана против любых изменений в геополитическом ландшафте региона. Обе стороны также подчеркнули важность укрепления двусторонних отношений, особенно в экономической сфере.