Բավական է, հիմա պետք է ապրենք խաղաղ․ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումից հետո։
«Այո, տեքստը կարող է նախապես նախաստորագրվել, և ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ նման առաջարկ է արել Աբու Դաբիում։ Սակայն, ինչպես գիտեք, փաստաթղթի նախաստորագրումը չի նշանակում դրա ստորագրում։ Այսինքն՝ բանավոր համաձայնություն հայտնելը մեկ բան է, իսկ փաստաթղթի յուրաքանչյուր էջի նախաստորագրումը՝ մեկ այլ բան։ Կարծում եմ՝ մենք շատ մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»,- հավելել է նա։
Ալիևը հավելել է, որ Հարավային Կովկասը կդառնա կայուն տարածաշրջան։
«Հարավային Կովկասը դարեր շարունակ եղել է արյունահեղության, բռնի բախումների, պատերազմների և օկուպացիայի գոտի, Կովկասի ժողովուրդները կրել են հսկայական տառապանքներ, բավական է։ Հիմա մենք պետք է ապրենք խաղաղության մեջ»։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что мирный договор может быть подписан после внесения изменений в Конституцию Армении и роспуска Минской группы ОБСЕ.
«Да, текст может быть предварительно парафирован, и азербайджанская сторона уже сделала такое предложение в Абу-Даби. Однако, как известно, предварительное парафирование документа не означает его подписание. То есть устное согласие — это одно, а парафирование каждой страницы документа — совсем другое. Я считаю, что мы очень близки к подписанию мирного договора», — добавил он.
Алиев также отметил, что Южный Кавказ станет стабильным регионом.
«Южный Кавказ на протяжении веков был зоной кровопролитий, насильственных столкновений, войн и оккупации. Народы Кавказа претерпели огромные страдания. Довольно. Теперь мы должны жить в мире».