Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել։ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Էրդողանը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, իրավիճակը Սիրիայում և Ուկրաինայում։
Էրդողանը հայտարարել է, որ սիրիական զորքերի Սուվեյդայից դուրսբերումից հետո տեղի ունեցած բախումները սպառնալիք են ներկայացնում տարածաշրջանի համար։ Թուրքիայի ղեկավարը նշել է նաև Ուկրաինայի հետ բանակցությունների երրորդ փուլն սկսելու կարևորությունը և դրանք Ստամբուլում հյուրընկալելու իր պատրաստակամությունը։
Ուկրաինական հարցի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է հակամարտության քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորում գտնելու իր հիմնարար հանձնառությունը և շնորհակալություն է հայտնել Էրդողանին Ստամբուլի հարթակում ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցություններին նպաստելու պատրաստակամության համար։

The presidents of Russia and Turkey had a telephone conversation
The presidents of Russia and Turkey had a telephone conversation. Vladimir Putin and Recep Erdogan discussed bilateral relations, the situation in Syria, and Ukraine.
Erdogan stated that the clashes that occurred after the withdrawal of Syrian troops from Suwayda pose a threat to the region. The Turkish leader also noted the importance of starting the third round of negotiations with Ukraine and his readiness to host them in Istanbul.
During the discussion of the Ukrainian issue, Vladimir Putin reaffirmed his commitment to finding a political and diplomatic solution to the conflict. He thanked Erdogan for his readiness to contribute to direct Russian-Ukrainian negotiations on the Istanbul platform.