Բացառում եմ, որ Հայաստանը ինչպես նաև Ադրբեջանը պատրաստվում են դուրս գալ ԱՊՀ-ից. Լեբեդև
ԱՊՀ-ից դուրս գալու Հայաստանի ցանկության մասին ոչ մի ազդանշան չի եղել, նման տարբերակը բացառվում է։ Այս մասին ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 106-րդ նիստում ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«Ես լիովին բացառում եմ այս տարբերակը, մենք որևէ նշան չունենք, որ Հայաստանը դուրս է գալու ԱՊՀ-ից, ուզում եմ ասել, ինչպես նաև Ադրբեջանը՝ մենք որևէ նշան չունենք»,-ասել է նա։
Լեբեդևն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է մասնակցել ԱՊՀ տարբեր նիստերին: «Այսօր ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին եղել է Հայաստանի լիազոր ներկայացուցիչը, ելույթ է ունեցել ըստ էության հարցերի, լիազորություն է ունեցել ստորագրել մի շարք փաստաթղթեր», - նշել Է ԱՊՀ նախագահը:
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ավելի հավանական է համարում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը, քան այդ կազմակերպությանը անդամակցության վերականգնումը:

Никаких сигналов о желании Армении выйти из СНГ не было, такой вариант исключается. Об этом в интервью ТАСС на 106-м заседании Экономического совета СНГ заявил генеральный секретарь организации Сергей Лебедев.
«Я полностью исключаю такой вариант, у нас нет никаких признаков того, что Армения выйдет из СНГ. Хочу сказать, как и Азербайджан — у нас нет никаких признаков», — сказал он.
Лебедев подчеркнул, что Армения продолжает участвовать в различных заседаниях СНГ. «Сегодня на заседании Экономического совета СНГ присутствовал уполномоченный представитель Армении, он выступил по существу вопросов, имел полномочия подписать ряд документов», — отметил председатель СНГ.
Ранее премьер-министр Пашинян заявил, что считает более вероятным выход Армении из ОДКБ, чем восстановление участия в этой организации.