Ծինպինը դիտարկում է Թրամփի և Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպում կազմակերպել
Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինպինը դիտարկում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը: Այս մասին գրում է The Times-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին և վերլուծաբաններին։
Սպասվում է, որ նման գագաթնաժողովի առիթ կարող է դառնալ սեպտեմբերի 3-ին Չինաստանում կայանալիք ռազմական շքերթը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի կապակցությամբ: Պուտինն արդեն ընդունել է հրավերը։ Ենթադրվում է, որ Չինաստանի առաջնորդը կարող է հրավիրել նաև Թրամփին, որպեսզի անցկացնի ՉԺՀ-ի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի առաջնորդների խորհրդանշական հանդիպում: Վերլուծաբանները դա անվանում են «խաղաղության և կայունության հզոր ազդանշան»:
Փորձագետների կարծիքով՝ Սին կարող է շքերթն օգտագործել որպես ներքին և միջազգային քաղաքական գործիք՝ ընդգծելով Ռուսաստանի հետ դաշինքը և ուշադրությունը շեղելով ներքին խնդիրներից:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշում է պարբերականը, Թրամփի խորհրդականները կարող են կասկածներ ունենալ մասնակցության նպատակահարմարության վերաբերյալ: Մտավախություն կա, որ Պեկին կատարած այցը Ծինպինին և Պուտինին կդարձնի քաղաքական շահառու, իսկ Թրամփին երկրորդական դեր կհատկացվի: Այնուամենայնիվ, հանդիպումը կարող էր համապատասխանել նրա անձնական դիվանագիտական ոճին՝ ուժեղացնել ազդեցությունը համաշխարհային առաջնորդների հետ անմիջական շփման միջոցով:
Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել էր Ռուսաստանի և նրա դաշնակիցների դեմ երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանել, եթե 50 օրվա ընթացքում Ուկրաինայի հարցով համաձայնություն ձեռք չբերվի: Դրան Չինաստանը պատասխանել է Ռուսաստանի աջակցությունն ուժեղացնելու խոստումով և դատապարտել ցանկացած միակողմանի պատժամիջոց։

Xi Jinping considering trilateral meeting with Trump and Putin
The Times reported, citing sources and analysts, that Chinese President Xi Jinping is considering a trilateral meeting with US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin.
The occasion for such a summit is expected to be a military parade in China on September 3 to mark the end of World War II. Putin has already accepted the invitation. It is believed that the Chinese leader may also invite Trump to hold a symbolic meeting of the leaders of the PRC, the United States, and Russia. Analysts call it a “powerful signal of peace and stability.”
According to experts, Xi may use the parade as a domestic and international political tool, emphasizing the alliance with Russia and diverting attention from domestic problems.
At the same time, as the newspaper notes, Trump’s advisers may doubt the advisability of participation. Some fear visiting Beijing will make Jinping and Putin political beneficiaries, while Trump will be assigned a secondary role. However, the meeting could align with his diplomatic style of strengthening influence through direct contact with world leaders.
Earlier, Trump threatened to impose secondary tariffs on Russia and its allies if an agreement on the Ukraine issue is not reached within 50 days. China responded by promising to strengthen support for Russia and to condemn any unilateral sanctions.