Ջրհորից իջնելուց Իսրայելի պարանը բռնողները սխալ են թույլ տալիս․ Էրդողան
Թուրքիան թույլ չի տվել և թույլ չի տա Սիրիայի բաժանումը: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ հուլիսի 17-ին Անկարայի նախագահական համալիրում կայացած կաբինետի նիստից հետո:
«Մենք ո՛չ երեկ, ո՛չ էլ այսօր չենք համաձայնել Սիրիայի բաժանմանը, և վաղը կտրականապես չենք համաձայնի: Նրանք, ովքեր իջնում են ջրհորից՝ բռնվելով Իսրայելի պարանից, վաղ թե ուշ կհասկանան, թե ինչ լուրջ սխալ են թույլ տվել»,- ընդգծել է Թուրքիայի առաջնորդը:
Պետության ղեկավարը Իսրայելն անվանել է կանոններ անտեսող, անսկզբունքային, հղփացած, փայփայված և հուսահատ ահաբեկչական պետություն։ Էրդողանը նշել է, որ Իսրայելը, դրուզներին որպես պատրվակ օգտագործելով, վերջին երկու օրերի ընթացքում ավազակային գոտին տեղափոխել է հարևան Սիրիա։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ այս փուլում տարածաշրջանի ամենամեծ խնդիրն Իսրայելի ագրեսիան է։ Կայուն Սիրիան կապահովի կայունություն շրջակա բոլոր երկրների համար, հակառակ դեպքում՝ բոլորը կկրեն դրա բեռը, ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։
«Եվ՛ մեր երկրի սահմաններում գտնվող քրդերը, և՛ Սիրիայի քրդերը մեր եղբայրներն են։ Մենք թույլ չենք տա, որ նրանք դառնան սիոնիստների ձեռքում առարկա»,- շարունակել է Էրդողանը։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի նախարարություններն ու անվտանգության մարմինները մշտական կապի մեջ են իրենց սիրիացի գործընկերների հետ։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Հարևան Սիրիայի տարածքային ամբողջականության, ազգային միասնության, ունիտար կառուցվածքի և բազմամշակութային ինքնության պաշտպանությունը մեր հիմնարար քաղաքականությունն է»,- ասել է նա։
Էրդողանը վստահեցրել է, որ Թուրքիան թշնամանք չի տածում և չի ոտնձգում որևէ մեկի իրավունքներին, օրենքին կամ ինքնիշխանությանը, այլ խաղաղություն է ցանկանում։
«Մեր արժանապատիվ արտաքին քաղաքականությամբ, խաղաղություն հաստատելու ջանքերով և դիվանագիտական կապերով մենք կանգնած ենք խաղաղության և անդորրության կողմում»,- եզրափակել է նախագահը։

Those who hold on to Israel's rope as they descend from the well are making a mistake: Erdogan
Turkey has not and will not allow the division of Syria. Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated this after a cabinet meeting held at the presidential complex in Ankara on July 17.
“We did not agree to the division of Syria yesterday, nor today, and we will categorically not agree tomorrow. Those who descend from the well, holding on to the rope of Israel, will sooner or later realize what a serious mistake they have made,” the Turkish leader emphasized.
The head of state called Israel a rule-breaking, unprincipled, arrogant, pampered, and desperate terrorist state. Erdogan noted that Israel, using the Druze as a pretext, has moved the banditry zone to neighboring Syria over the past two days.
The head of state emphasized that the biggest problem in the region at this stage is Israeli aggression. A stable Syria will provide stability for all surrounding countries; otherwise, everyone will bear the burden, the Turkish leader said.
“Both the Kurds within our country’s borders and the Kurds in Syria are our brothers. We will not allow them to become objects in the hands of the Zionists,” Erdogan continued.
According to him, Turkish ministries and security agencies are in constant contact with their Syrian counterparts.
“We are closely following the developments in Syria. Protecting the territorial integrity, national unity, unitary structure, and multicultural identity of neighboring Syria is our fundamental policy,” he said.
Erdogan assured that Turkey does not harbor hostility and does not encroach on anyone’s rights, law, or sovereignty, but wants peace.
“With our dignified foreign policy, peace-making efforts, and diplomatic ties, we stand on the side of peace and tranquility,” the president concluded.