Բրիտանիան և Գերմանիան փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագիր կստորագրեն
Բրիտանիան և Գերմանիան այսօր Լոնդոնում կստորագրեն փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագիր։ Bloomberg-ի տեղեկություններով, համաձայնագիրը պայմանավորված է երկու հիմնական վտանգներով՝ Ռուսաստանի աճող ագրեսիայով և ԱՄՆ-ի, որպես անվտանգության երաշխավորի, անորոշությամբ։
Փաստաթուղթը ներառում է նաև երկարատև հեռահար հրթիռների (Deep Precision Strike) համատեղ մշակման պայմանավորվածություն՝ 2000 կմ-ից ավելի հեռահարությամբ, ինչպես նաև կետեր առևտրի, տրանսպորտի և միգրացիայի վերաբերյալ։
Ըստ աղբյուրի՝ այս համաձայնագիրը չի փոխարինում ՆԱՏՕ-ի հոդված 5-ին, որը նախատեսում է հավաքական պաշտպանություն։

Britain and Germany to sign mutual defense treaty
Britain and Germany will sign a mutual defense treaty in London today. According to Bloomberg, the agreement is conditioned by two main threats: the growing aggression of Russia and the uncertainty of the United States as a security guarantor.
The document also includes an agreement to jointly develop long-range missiles (Deep Precision Strike) with a range exceeding 2,000 km, as well as provisions on trade, transportation, and migration.
According to the source, this agreement does not replace NATO's Article 5, which provides for collective defense.