ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցների հերթական փաթեթն ընդունելու փորձը ձախողվել է
Եվրամիության՝ ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթն ընդունելու հերթական փորձը խափանվել է Սլովակիայի վետոյի պատճառով. հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն խոստացել է շարունակել խոչընդոտել փաթեթի ընդունմանը: Նա Բրատիսլավայի դիրքորոշումը բացատրել է Եվրոպական հանձնաժողովի (ԵՀ)՝ մինչև 2028 թվականի հունվարի 1-ը Ռուսաստանից գազի մատակարարումներից ամբողջությամբ հրաժարվելու ծրագրով:
«Սլովակիայի Հանրապետությունը երբեք չի սատարի RePowerEU-ն գազի մատակարարումների հարցում, քանի որ դա վնաս կհասցնի սլովակյան տնային տնտեսություններին և տնտեսությանը, ինչպես նաև էլ ավելի կնվազեցնի ամբողջ Եվրոպական Միության մրցունակությունը», - հայտարարել է Ֆիցոն Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին ուղղված բաց նամակում։
Նա նշել է, որ գիտակցում է, որ իր երկիրը չի կարող վետո դնել Եվրահանձնաժողովի նախաձեռնության վրա, ուստի Բրատիսլավան կպահանջի հետաձգել 18-րդ պատժամիջոցների փաթեթի վերաբերյալ քվեարկությունը, մինչև 2027 թվականից հետո Ռուսաստանից գազի մատակարարումների հետ կապված ռիսկերը չվերացվեն:
Reuters-ի տվյալներով՝ Սլովակիայի վարչապետը ցանկանում է բացառություն ստանալ իր երկրի համար, որը թույլ կտա պահպանել Սլովակիայի և «Գազպրոմ»-ի միջև գործող պայմանագիրը մինչև 2034 թվականը:

The attempt to adopt another package of sanctions against Russia has failed.
The European Union's latest attempt to adopt the 18th package of sanctions against Russia has been thwarted by a Slovak veto, Reuters reports.
Slovak Prime Minister Robert Fico has vowed to continue to block the package. He explained Bratislava's position by referring to the European Commission's (EC) plan to completely cut off gas supplies from Russia by January 1, 2028.
"The Slovak Republic will never support RePowerEU in the area of gas supplies, as it will harm Slovak households and the economy, and will further reduce the competitiveness of the entire European Union," Fico said in an open letter to European Commission President Ursula von der Leyen.
He noted that he realizes that his country cannot veto the European Commission's initiative, so Bratislava will demand a postponement of the vote on the 18th package of sanctions until the risks associated with gas supplies from Russia after 2027 are eliminated.
According to Reuters, the Slovak Prime Minister wants to obtain an exception for his country, which would allow Slovakia to maintain the current contract with Gazprom until 2034.