Ուկրաինական «Անտոնով»-ներից մեկը բարեհաջող տեղափոխվել է Գերմանիա
Ուկրաինական «Անտոնով» ավիացիոն ձեռնարկությունն ավարտել է Ան-124-100 «Ռուսլան» տրանսպորտային ինքնաթիռի արդիականացումը և այն տեղափոխել Գերմանիա:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինան», այս մասին հայտնել են «Անտոնով» ընկերության մամուլի ծառայությունից:
Ընկերությունից հայտնել են, որ ինքնաթիռի արդիականացման աշխատանքները սկսվել են 2021 թվականին։ Դրանց նպատակն է ռուսական բաղադրիչների փոխարինումը ուկրաինական և արևմտյան արտադրության բաղադրիչներով։
Սակայն 2022 թվականին Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման պատճառով աշխատանքները մասամբ դադարեցվել էին. այդ պահից ինքնաթիռը գտնվել է ապամոնտաժված վիճակում։
Արդիականացումն ավարտվել է 2025 թվականի հունիսին։ 2025 թվականի հուլիսի 11-ին «Ռուսլան» - ն ապահով տեղափոխվել է Գերմանիա։
«Հենց դա են այդ օրը նկատել Կիևի երկնքում։ Լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից Ուկրաինայի օդային տարածքը փակ է քաղաքացիական ինքնաթիռների համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ օրերս Կիևի երկնքում քաղաքացիական ինքնաթիռ է նկատվել։ Դա մեծ իրարանցում է առաջացրել սոցցանցերի օգտատերերի շրջանում, քանի որ լայնամասշտաբ ներխուժումից հետո Ուկրաինայի օդային տարածքը փակ է ոչ ռազմական ավիացիայի համար։
Գոստոմելի «Անտոնով» միջազգային օդանավակայանի մարտական գործողությունների հետևանքով ոչնչացվել է երեք ինքնաթիռ՝ աշխարհում ամենամեծը համարվող Ан-225 «Մրիա»-ն, Ан-26 և Ан-74 («Չեբուրաշկա»)։

One of the Antonovs from Ukraine has been successfully transported to Germany
The Ukrainian Antonov Aviation Company has completed the modernization of the An-124-100 Ruslan transport aircraft and transported it to Germany.
As reported by RBC-Ukraine, this was reported by the press service of the Antonov company.
The company reported that the modernization work on the aircraft began in 2021. Their goal is to replace Russian components with components of Ukrainian and Western production.
However, in 2022, due to the large-scale Russian invasion, the work was partially suspended. Since then, the aircraft has been dismantled.
The modernization was completed in June 2025. On July 11, 2025, the Ruslan was safely transported to Germany.
“That’s what was seen that day in the skies over Kyiv. Since the beginning of the large-scale invasion, Ukrainian airspace has been closed to civilian aircraft,” the statement said.
It is worth noting that a civilian plane was recently spotted in the sky over Kyiv. This caused a stir among social media users, as Ukraine’s airspace is closed to non-military aviation after a large-scale invasion.
Three aircraft were destroyed in the fighting at Antonov International Airport in Gostomel: the world’s largest An-225 Mriya, An-26, and An-74 (“Cheburashka”).