Վրաստանի ֆիննախից հերքել են Զուրաբիշվիլիի՝ հայաստանյան բեռների ձգձգման մեղադրանքները
Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին քննադատել է Վրաստանի մաքսային գործընթացներում հայկական բեռների հնարավոր արհեստական ձգձգումները՝ նշելով, որ դա հակասում է հայ-վրացական դարավոր բարեկամության ոգուն։
«Վրաստանը պետք է լինի գործընկեր, ոչ թե ճնշման գործիք։ Այսպիսի գործողությունները խաթարում են տարածաշրջանի վստահությունն ու տնտեսական կայունությունը, և դա պետք է անհապաղ դադարեցվի», – գրել է Զուրաբիշվիլին իր «X» սոցիալական հարթակում։
Ի պատասխան՝ Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայությունը պաշտոնապես հերքել է այդ մեղադրանքները՝ դրանք որակելով «կեղծիք»։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ մաքսային բոլոր ընթացակարգերը կատարվում են ուժեղացված ռեժիմով, և բեռների ազատ տեղաշարժն ապահովվում է շուրջօրյա ռեժիմով։
Ծառայությունը հայտնել է, որ սոցիալական ցանցերում տարածված լուսանկարներն ու տեսանյութերը չեն համապատասխանում իրականությանը։ Հաղորդագրության համաձայն՝ Կազբեգի անցակետում եղել են կարճաժամկետ և ոչ էական ուշացումներ, սակայն դրանք արագ վերացվել են։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ վերջին տարվա ընթացքում Կազբեգի անցակետով մաքսային ընթացակարգերի է ենթարկվել մոտ 364.670 բեռնատար։

Бывший президент Грузии Саломе Зурабишвили раскритиковала возможные искусственные задержки армянских грузов в грузинских таможенных процессах, заявив, что это противоречит духу вековой армяно-грузинской дружбы.
«Грузия должна быть партнером, а не инструментом давления. Подобные действия подрывают доверие и экономическую стабильность в регионе и должны быть немедленно прекращены», – написала Зурабишвили в социальной сети «X».
В ответ Служба доходов Министерства финансов Грузии официально опровергла эти обвинения, назвав их «фальсификацией». В сообщении отмечается, что все таможенные процедуры осуществляются в усиленном режиме, а свободное перемещение грузов обеспечивается круглосуточно.
Служба заявила, что фотографии и видеоматериалы, распространяемые в соцсетях, не соответствуют действительности. По сообщению, на пограничном пункте Казбеги имели место кратковременные и незначительные задержки, которые были оперативно устранены.
Согласно официальным данным, за последний год через пункт Казбеги таможенным процедурам подверглось около 364 670 грузовиков.