Հայկական կոնյակի 85%-ը կեղծ է. Газета.Ru
Հայկական կոնյակի ճնշող մեծամասնությունը (85%), որոնք մատակարարվում են ռուսական շուկա, չեն համապատասխանում գործող չափանիշներին և կեղծ են:
Դա է ցույց տվել Կոնյակ, սպիրտ և ալկոհոլային արտադրանք արտադրողների միության (СоюзКоньяк) համատեղ հետազոտությունը «Անտիկոնտրաֆակտ» միջազգային ասոցիացիայի հետ, որի արդյունքները ներկայացրել է «Газета.Ru»-ն:
Հաղորդվում է, որ ուսումնասիրությունը անցկացվել է Գարեջրագործության, զովացուցիչ ըմպելիքների և գինու արդյունաբերության հետազոտական ինստիտուտում։ Ընդհանուր առմամբ, մասնագետները ուսումնասիրել են դաշնային մանրածախ առևտրի ցանցերից գնված հայկական կոնյակի 71 նմուշ։ Նմուշում ներառված են եղել ութ խոշորագույն հայկական արտադրողների՝ այդ թվում՝ Աբովյանի, Արարատի և Պռոշյանի կոնյակի գործարանների խմիչքներ։
Նմուշների կեսը (71-ից 35-ը) պարունակել է ոչ խաղողի սպիրտ։ Սա հաստատվել է ածխածնի, ջրածնի և թթվածնի իզոտոպների հարաբերակցության վերլուծությամբ. այդ արդյունքները ցույց են տվել, որ հումքը չի համապատասխանում ռուսական ԳՕՍՏ-երին, և դրանցից պատրաստված արտադրանքը չի կարող համարվել կոնյակ։
Մասնագետների կարծիքով, խնդրահարույց ապրանքների հիմնական հոսքը տարանցիկ անցնում է Վրաստանով՝ սա Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարումների հիմնական ցամաքային ուղին է։ Ըստ «Անտիկոնտրաֆակտի»՝ կեղծ և ցածրորակ ապրանքների մինչև 60%-ը անցնում է դրանով. ոչ միայն ալկոհոլը, այլև՝ հագուստը, կոշիկը և սննդային հավելումները։
Հատկանշական է, որ նյութում նշվում է, որ միավորումն արդեն սկսել է համագործակցել վրաց-ռուսական գործարար ասոցիացիայի հետ՝ այս ոլորտում մաքսային վերահսկողությունը ուժեղացնելու և կեղծ ապրանքների հոսքը կանխելու համար։

85% армянского коньяка — подделка: Газета.Ru
Подавляющее большинство армянского коньяка (85%), поставляемого на российский рынок, не соответствует действующим стандартам и является подделкой.
Об этом свидетельствуют результаты совместного исследования Союза производителей коньяка, спирта и алкогольной продукции («СоюзКоньяк») и Международной ассоциации «Антиконтрафакт», опубликованные на сайте *Газета.Ru*.
Сообщается, что исследование проводилось в Научно-исследовательском институте пивоваренной, безалкогольной и винодельческой промышленности. В общей сложности специалисты проверили 71 образец армянского коньяка, приобретённого в сетевых федеральных магазинах. В выборке были напитки восьми крупнейших армянских производителей, в том числе заводов в Абовяне, Арарате и Прошяне.
Половина образцов (35 из 71) содержала не виноградный спирт. Это было подтверждено анализом соотношения изотопов углерода, водорода и кислорода, результаты которого показали, что сырьё не соответствует российскому ГОСТу и, следовательно, продукция не может считаться коньяком.
По мнению экспертов, основной поток проблемной продукции проходит транзитом через Грузию — это основной сухопутный маршрут поставок из Армении в Россию. По оценке ассоциации «Антиконтрафакт», до 60% поддельной и некачественной продукции, включая алкоголь, одежду, обувь и пищевые добавки, попадает в Россию именно этим путём.
Отмечается, что объединение уже начало сотрудничество с грузино-российской бизнес-ассоциацией с целью усиления таможенного контроля в этом направлении и предотвращения потока поддельных товаров.