ԱՄՆ առաջարկում է 100 տարով վարձակալել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային միջանցքը
Middle East Eye-ը գրում է, որ Միացյալ Նահանգներն առաջարկել է վերահսկողության տակ վերցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախատեսված տրանսպորտային միջանցքը՝ փորձելով առաջ մղել կովկասյան երկու երկրների միջև վաղուց փակուղային դիվանագիտական բանակցությունները: Այդ մասին ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը:
Պարբերականը գրում է, որ չնայած Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ համաձայնության են եկել մարտին, Բաքուն շարունակում է պնդել մի քանի լրացուցիչ պայման՝ նախքան համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրելը:
Բանակցությունների ընթացքին ծանոթ տարածաշրջանային աղբյուրը Middle East Eye-ին հայտնել է, որ հենց Թուրքիան ի սկզբանե առաջարկել է միջանցքը կառավարող մասնավոր ընկերության ստեղծման գաղափարը, որը հավանության է արժանացել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից:
«Սակայն հայկական կողմը պահանջել է, որ ընկերությունն աշխատի նաև միջանցքի Նախիջևանի կողմում, ինչն անընդունելի է եղել Բաքվի համար»,- ասել է աղբյուրը:
Հայաստանի հետ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը սերտորեն կապված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարի հետ։
Թուրք պաշտոնյաները Հայաստանը դիտարկում են որպես կենսական օղակ, այսպես կոչված, միջին միջանցքում, որն ուղղակիորեն կկապի Թուրքիան Կենտրոնական Ասիայի հետ: Թուրքական ընկերությունները նույնպես հետաքրքրված են Հայաստանի տարածքում պոտենցիալ ենթակառուցվածքային նախագծերին մասնակցելու հարցում։
Պարբերականը ճանապարհի երկարությունը նշում է, որ 32 կիլոմետր է և լուրջ խոչընդոտ է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
«Նրանք վիճում են 32 կիլոմետր ճանապարհի համար, բայց դա չնչին հարց չէ։ Դա ձգվել է մեկ տասնամյակ՝ 32 կիլոմետր ճանապարհ»,- ասել Է Բարաքը ուրբաթ օրը Նյու Յորքում կազմակերպված լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Այսպիսով՝ այն, ինչ տեղի է ունենում, այն է, որ Ամերիկան միջամտում է և ասում. «Տվեք մեզ 32 կիլոմետր ճանապարհ հարյուր տարով վարձակալության, և դուք բոլորդ կարող եք օգտվել դրանցից»,- հայտարարել էր նա։
Ըստ Middle East Eye-ի՝ Բարաքի մեկնաբանություններն առաջին պաշտոնական հաստատումն էին այն բանի, որ Թրամփի վարչակազմն առաջարկել է միջանցքը կառավարել ԱՄՆ մասնավոր առևտրային օպերատորի միջոցով, որը հանդես կգա որպես չեզոք երաշխավոր:
Carnegie Foundation-ի վերջին զեկույցում ասվում է, որ ծրագիրը հիմնված է Եվրամիության ավելի վաղ առաջարկի վրա, ըստ որի ամերիկյան լոգիստիկ ընկերությունը պատասխանատու կլինի երթուղու երկայնքով բեռների տարանցման կառավարման և մոնիտորինգի համար՝ թափանցիկ կերպով հաղորդակցվելով բոլոր կողմերի հետ:
Զեկույցում նշվում է, որ այս առաջարկը հիմնված է Վրաստանի անջատված շրջաններում Միջազգային վերահսկողության նախադեպերի վրա՝ նպատակ ունենալով բավարարել Բաքվի պահանջը՝ ապահովելով ամուր, երկարաժամկետ անվտանգության երաշխիքներ՝ միաժամանակ պահպանելով Երևանի ինքնիշխանությունը միջանցքի նկատմամբ։

Издание Middle East Eye сообщает, что Соединённые Штаты предложили взять под контроль планируемый транспортный коридор между Арменией и Азербайджаном, пытаясь продвинуть давно зашедшие в тупик дипломатические переговоры между двумя кавказскими странами. Об этом журналистам в ходе брифинга в пятницу сообщил посол США в Турции Том Барак.
Издание пишет, что хотя Армения и Азербайджан достигли соглашения по проекту мирного договора в марте, Баку продолжает настаивать на нескольких дополнительных условиях перед официальным подписанием соглашения.
Источник, знакомый с ходом переговоров, сообщил Middle East Eye, что именно Турция изначально предложила идею создания частной компании для управления коридором, которая получила одобрение как со стороны Армении, так и Азербайджана.
"Однако армянская сторона потребовала, чтобы компания работала и на участке коридора в Нахичевани, что было неприемлемо для Баку", - сказал источник.
Процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией тесно связан с перспективой мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
Турецкие официальные лица рассматривают Армению как жизненно важное звено в так называемом "Срединном коридоре", который напрямую свяжет Турцию с Центральной Азией. Турецкие компании также заинтересованы в участии в потенциальных инфраструктурных проектах на территории Армении.
Издание отмечает, что длина спорного участка дороги составляет 32 километра, и он стал серьёзным препятствием на пути к достижению устойчивого мира между Арменией и Азербайджаном.
"Они спорят из-за 32 километров дороги, но это не тривиальный вопрос. Это тянется десятилетиями - 32 километра дороги", - сказал Барак во время брифинга с журналистами в Нью-Йорке в пятницу.
"Поэтому происходит следующее: Америка вмешивается и говорит: "Дайте нам эти 32 километра дороги в аренду на сто лет, и все вы сможете ими пользоваться", - заявил он.
По данным Middle East Eye, комментарии Барака стали первым официальным подтверждением того, что администрация Трампа предложила управлять коридором через американского частного коммерческого оператора, который выступит в качестве нейтрального гаранта.
В последнем отчёте Carnegie Foundation говорится, что эта программа основана на более раннем предложении ЕС, согласно которому американская логистическая компания будет отвечать за управление и мониторинг транзита грузов вдоль маршрута, прозрачно взаимодействуя со всеми сторонами.
В отчёте отмечается, что это предложение основано на прецедентах международного контроля в отколовшихся регионах Грузии и направлено на удовлетворение требований Баку путём предоставления надёжных долгосрочных гарантий безопасности, при этом сохраняя суверенитет Еревана над коридором.