Ֆրանսիան էականորեն կավելացնի ռազմական ծախսերը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ երկիրը կավելացնի ռազմական ծախսերը և կարագացնի բանակի վերազինումը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի կողմից աճող սպառնալիքը։
Մակրոնը նշել է, որ 2026 թվականին Ֆրանսիան պաշտպանության համար կտրամադրի լրացուցիչ 3.5 միլիարդ եվրո, իսկ 2027-ին՝ ևս 3 միլիարդ։ Այսպիսով, 2027 թվականին Ֆրանսիայի պաշտպանության բյուջեն կհասնի 64 միլիարդ եվրոյի՝ կրկնապատկելով 2017 թվականի ցուցանիշը։
«1945 թվականին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր ազատությունը երբեք նման սպառնալիքի չի ենթարկվել։ Խաղաղությունը մեր մայրցամաքում երբեք այսքան կախված չի եղել մեր ընթացիկ որոշումներից», – ասել է նա։

France to significantly increase military spending
French President Emmanuel Macron has announced that the country will increase military spending and accelerate the rearmament of its army in response to the growing threat from Russia.
Macron stated that France will allocate an additional 3.5 billion euros for defense in 2026 and an additional 3 billion euros in 2027. Thus, in 2027, France's defense budget is expected to reach € 64 billion, nearly double the figure in 2017.
"Since the end of World War II in 1945, freedom has never been threatened like this. Peace on our continent has never depended so much on our current decisions," he said.