Գերմանիան հրաժարվում է Ուկրաինային Taurus հրթիռներ մատակարարել. նախարար
Գերմանիան հրաժարվում է Ուկրաինային մատակարարել Taurus տեսակի հեռահար թևավոր հրթիռներ՝ չնայած Ռուսաստանի կողմից իրականացվող օդային հարվածներին և Կիևի՝ մատակարարումների վերաբերյալ կրկնակի դիմումներին. Financial Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը։
Նրա խոսքով՝ Գերմանիան ներկայումս հնարավորություն չունի Ուկրաինային տրամադրելու նաև Patriot զենիթահրթիռային համակարգեր՝ բացի այն երեք համակարգերից, որոնք արդեն ուղարկվել են 2023-2024 թվականներին։
Պիստորիուսը նշել է, որ Գերմանիայում այս պահին առկա է ընդամենը վեց Patriot համակարգ, որոնցից երկուսն ուղարկվել են Լեհաստան ժամանակավոր հիմունքներով, իսկ առնվազն մեկը մշտապես հասանելի չէ՝ տեխնիկական սպասարկման կամ ուսումնական նպատակներով։

Germany refuses to supply Taurus missiles to Ukraine. minister
Germany is refusing to supply Ukraine with Taurus long-range cruise missiles, despite Russian air strikes and repeated requests from Kiev for supplies, German Defense Minister Boris Pistorius said in an interview with the Financial Times.
According to him, Germany currently lacks the opportunity to provide Ukraine with Patriot anti-aircraft missile systems, in addition to the three systems that have already been delivered in 2023-2024.
Pistorius noted that Germany currently has only six Patriot systems, two of which have been temporarily sent to Poland, and at least one is not permanently available for maintenance or training purposes.