ՌԴ ԱԳՆ-ն Պուտինի մասին Axios-ի հոդվածն անվանել է «կեղտոտ քաղաքականացված արշավ»
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարության մեջ նշել է, որ Axios-ի հրապարակումն այն մասին, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, իբր, կոչ է արել Իրանին ընդունել ԱՄՆ-ի հետ կնքված միջուկային համաձայնագիրը, որը նախատեսում է ուրանի զրոյական հարստացում, «կեղտոտ քաղաքականացված արշավ» է։
«Կարելի է միայն կռահել, թե այս անգամ ով էր պատվիրատուն, սակայն հրատարակության վերջին հրապարակումներից մեկը՝ «Սենսացիա. Պուտինը կոչ է անում Իրանին ընդունել ԱՄՆ-ի հետ «զրոյական հարստացում» ենթադրող գործարքը» վերնագրով, ամենայն հավանականությամբ, ևս մեկ կեղտոտ քաղաքականացված արշավ է, որը մեկնարկում է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ լարվածությունը սրելու նպատակով»,- նշել է դիվանագիտական գերատեսչությունը։
Նախարարությունը շեշտել է, որ Մոսկվան մշտապես և բազմիցս ընդգծել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով լուծելու անհրաժեշտությունը և պատրաստակամություն է հայտնել օգնել փոխադարձաբար ընդունելի լուծումներ գտնելու հարցում։
«Մենք կոչ ենք անում պատասխանատու համաշխարհային լրատվամիջոցներին հիմնվել տեղեկատվության պաշտոնական աղբյուրների վրա, խորանալ թեմայի մեջ և չտարածել կեղծիքներ»,- եզրափակել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։

МИД России назвал статью Axios о Путине «грязной политизированной кампанией»
Министерство иностранных дел России выступило с заявлением, в котором публикация Axios была названа «грязной политизированной кампанией». В материале утверждалось, что президент России Владимир Путин якобы призвал Иран согласиться на предложенное США ядерное соглашение, предусматривающее нулевое обогащение урана.
«Можно только гадать, кто на этот раз был заказчиком, но последняя публикация издания под заголовком "Сенсация: Путин призывает Иран принять сделку с США, подразумевающую 'нулевое обогащение'", с большой долей вероятности, является ещё одной грязной политизированной кампанией, запущенной с целью обострения напряжённости вокруг иранской ядерной программы», — отметили в дипломатическом ведомстве.
В МИДе подчеркнули, что Москва неизменно выступает за разрешение кризиса вокруг ядерной программы Ирана исключительно политико-дипломатическими методами и готова содействовать поиску взаимоприемлемых решений.
«Мы призываем ответственные мировые СМИ опираться на официальные источники информации, вникать в суть темы и не распространять ложные данные», — заключили в российском внешнеполитическом ведомстве.