Կողմերին կոչ ենք անում հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը. ԵՄ
Այս մասին ադրբեջանական Report-ին ասել է ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով պաշտոնական ներկայացուցիչ Անիտա Հիպերը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ը վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Ավելի վաղ Եվրամիությունը ողջունել էր 2025 թվականի մարտին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ ներկայիս հանդիպումը կարևոր քայլ է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին:
«Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի ստորագրումն ու վավերացումը։ ԵՄ -ը պատրաստ է լրացուցիչ աջակցություն և փորձաքննություն տրամադրել, եթե կողմերը խնդրեն այդ մասին», - հայտարարել է Հիպերը։

Мы призываем стороны как можно скорее приступить к подписанию мирного соглашения, — ЕС
Об этом азербайджанскому агентству Report заявила официальный представитель ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Анита Хипер.
По ее словам, ЕС решительно поддерживает нормализацию отношений между двумя странами.
«Ранее Европейский союз приветствовал завершение переговоров в марте 2025 года по проекту соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией», — отметила она, подчеркнув, что текущая встреча является важным шагом на пути к установлению устойчивого мира и безопасности в регионе.
«Мы призываем обе стороны как можно скорее приступить к подписанию и ратификации проекта мирного соглашения. ЕС готов предоставить дополнительную поддержку и экспертизу, если стороны об этом попросят», — заявила Хипер.