ԱՄՆ-ը 35% մաքսատուրք է սահմանել Կանադայի նկատմամբ
Մաքսատուրքերը կգործեն օգոստոսի 1-ից Կանադայից ներմուծվող ապրանքների վրա։  Թրամփն ընդգծել է, որ սակագինը կարող է ավելի բարձրանալ, եթե Կանադան պատասխան քայլեր ձեռնարկի։
«Նոր սակագինը ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 1-ից։ Եթե Կանադան պատասխան սակագներ կիրառի, մենք կբարձրացնենք դրույքաչափը»,– գրել է Թրամփը։
Ի պատասխան՝ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին X սոցիալական ցանցում հայտարարեց, որ կառավարությունը շարունակելու է պաշտպանել իր քաղաքացիների և բիզնեսների շահերը ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում։
«Մենք վճռական ենք՝ պաշտպանելու կանադացիներին և մեր տնտեսությունը։ Մինչ այդ ժամկետը շարունակելու ենք աշխատել ամերիկյան կողմի հետ՝ լուծում գտնելու համար»,– գրել է Քարնին։

The US has imposed a 35% tariff on Canada
The tariffs will take effect on goods imported from Canada on August 1. Trump has stressed that the tariff could increase further if Canada retaliates.
“The new tariff will take effect on August 1. If Canada retaliates, we will increase the rate,” Trump wrote.
In response, Canadian Prime Minister Mark Carney said on Twitter that the government would continue to protect the interests of its citizens and businesses in negotiations with the United States.
“We are determined to protect Canadians and our economy. Until then, we will continue to work with the American side to find a solution,” Carney wrote.