Թրամփը պահանջում է իջեցնել տոկոսադրույքները՝ ընդգծելով ԱՄՆ-ի տնտեսական վերելքը
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի օրը կրկին կոչ է արել Դաշնային պահուստային համակարգին իջեցնել տոկոսադրույքները՝ հղում անելով տեխնոլոգիական և արդյունաբերական բաժնետոմսերի ռեկորդային ցուցանիշներին։
Truth Social սոցիալական ցանցում հրապարակված իր հաղորդագրությունում Թրամփը նշել է, որ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը, արդյունաբերական բաժնետոմսերը և NASDAQ-ը հասել են «բոլոր ժամանակների ռեկորդային բարձր մակարդակին», իսկ կրիպտոարժույթը «կտրուկ աճել է»։ Նա հատկապես ընդգծել է NVIDIA ընկերությունը՝ պնդելով, որ դրա բաժնետոմսերն աճել են 47 տոկոսով այն պահից, երբ ինքն հայտարարել է մաքսատուրքերի մասին։
Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն հավաքում է «հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ որպես մաքսատուրքեր» և ընդգծել է, որ երկիրը «վերադարձել է»։ Նա նշել է, որ «գնաճ չկա» և կոչ է արել Դաշնային պահուստային համակարգին «արագորեն իջեցնել» տոկոսադրույքները։
Truth Social-ում իր երկրորդ հրապարակմամբ Թրամփը շարունակել է տոկոսադրույքների իջեցման կոչը՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն «հիմա կրկին դարձել է աշխարհի համար մեկ վարկատուն» և իրականացրել է «հսկայական վերադարձ»։ Նա պնդել է, որ Դաշնային պահուստային համակարգի տոկոսադրույքը պետք է արտացոլի այս տնտեսական ուժը։
Իր հաղորդագրություններում Թրամփը մի քանի առանցքային պահեր առանձնացրել է մեծատառերով, այդ թվում՝ իր պնդումը, թե ԱՄՆ-ն «պետք է լինի ցանկի գագաթում» և իր պահանջը՝ «իջեցնել տոկոսադրույքը»։

Президент Дональд Трамп в четверг вновь призвал Федеральную резервную систему снизить процентные ставки, сославшись на рекордные показатели акций технологических и промышленных компаний.
В публикации на Truth Social Трамп отметил, что акции технологических и промышленных компаний, а также индекс NASDAQ достигли «исторических рекордов», а криптовалюта «резко выросла». Он особо выделил NVIDIA, заявив, что её акции выросли на 47 процентов с момента объявления о введении пошлин.
Трамп объявил, что Соединённые Штаты взимают «сотни миллиардов долларов в виде пошлин», и подчеркнул, что страна «возвращается в нужное русло». Он отметил «отсутствие инфляции» и призвал Федеральную резервную систему «быстро снизить» процентные ставки.
В своём втором посте на сайте Truth Social Трамп продолжил призыв к снижению процентных ставок, отметив, что Соединённые Штаты «снова стали кредитором номер один в мире» и совершили «потрясающее возвращение». Он утверждал, что процентная ставка Федеральной резервной системы должна отражать эту экономическую мощь.
В своих посланиях Трамп сделал акцент на нескольких ключевых моментах, включая настойчивое требование о том, что Соединенные Штаты «должны быть во главе списка», и требование «снижения процентных ставок».