Եթե ՀԱՄԱՍ-ը չզինաթափվի և չլուծարվի, Իսրայելը կվերսկսի ռազմական գործողությունները․ Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն զգուշացրել է, որ եթե ՀԱՄԱՍ-ը չզինաթափվի և չդադարեցնի իր գործունեությունն առաջիկա 60 օրվա ընթացքում, Իսրայելը պատրաստ է վերսկսել ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում։
Նեթանյահուն նշել է, որ իր կառավարության նպատակը ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական և կառավարչական կարողությունների լիակատար վերացումն է։
«Մեր պայքարը չի ավարտվի, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ-ը չի լուծարվել։ Սա նախապայման է տևական խաղաղության համար»,- ընդգծել է վարչապետը։
Նա նաև հայտնել է, որ այս հարցում պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ ինչպես Գազայի հարցով, այնպես էլ տարածաշրջանում և դրանից դուրս իրավիճակի կայունացման վերաբերյալ։ Նեթանյահուն վստահություն է հայտնել, որ Թրամփի մասնակցությունը կարող է նպաստել իրավիճակի հանգուցալուծմանը։

If Hamas is not disarmed and dissolved, Israel will resume military operations. Netanyahu
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has warned that if Hamas does not disarm and cease its activities within the next 60 days, Israel is ready to resume military operations in the Gaza Strip.
Netanyahu noted that his government's goal is to eliminate Hamas's military and administrative capabilities.
"Our struggle will not end until Hamas is disbanded. This is a prerequisite for lasting peace," the prime minister stressed.
He also announced that he had reached agreements on this issue with former US President Donald Trump, both on the Gaza issue and on stabilizing the situation in the region and beyond. Netanyahu expressed confidence that Trump's participation could help resolve the problem.