Լոնդոնը և Փարիզը կհամակարգեն միջուկային զսպման միջոցները
Միացյալ Թագավորությունը և Ֆրանսիան մտադիր են համաձայնագիր ստորագրել, որը թույլ կտա համակարգել միջուկային զսպման միջոցառումները, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում համատեղ արձագանքեն «Եվրոպայի վրա ցանկացած ծայրահեղ սպառնալիքին»: Համատեղ հռչակագիրը հուլիսի 10-ին Լոնդոնում պետք է ստորագրեն վարչապետ Քիր Ստարմերը և Էմանուել Մակրոնը:
Փաստաթղթում նշվելու է, որ երկու երկրների միջուկային զսպման միջոցները կմնան ազգային վերահսկողության տակ, բայց «կհամակարգվեն»:
Հիշեցնենք, որ Էմանուել Մակրոնը պետական այցով Լոնդոնում է, բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ Լոնդոնն ու Փարիզը նույնպես հայտարարել են պաշտպանական ոլորտում իրենց հարաբերությունները «թարմացնելու» մտադրության մասին:

London and Paris to coordinate nuclear deterrence measures
The United Kingdom and France are set to sign an agreement that will allow them to coordinate their nuclear deterrence efforts to respond jointly to “any extreme threat to Europe” if necessary. The joint declaration is to be signed in London on July 10 by Prime Minister Keir Starmer and Emmanuel Macron.
The document will state that the nuclear deterrence efforts of the two countries will remain under national control but will be “coordinated.”
Recall that Emmanuel Macron is in London on a state visit, and ahead of the high-level meeting, London and Paris have also announced their intention to “refresh” their relations in the defense sector.