Մոսկվան ՌԴ քաղաքացիների՝ ՀՀ մուտքի արգելքը համարում է ոչ բարեկամական քայլ
ՌԴ քաղաքացիների մուտքը Հայաստան արգելելը հակասում է Երևանի և Մոսկվայի հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին. հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք դիտարկում ենք Ռուսաստանի քաղաքացիների մուտքի արգելքը որպես ոչ բարեկամական քայլ, որը հակասում է ռուս-հայկական փոխգործակցության դաշնակցային բնույթին։ Բազմիցս կոչ ենք արել հայ գործընկերներին՝ դադարեցնել այդ արատավոր պրակտիկան», - ասել է նա։
Նա նշել է, որ այդ հարցը քննարկվել Է ԱԳ նախարարների կողմից՝ մայիսին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Հայաստան այցի ժամանակ:

Moscow considers the ban on the entry of Russian citizens to Armenia an unfriendly step
The ban on Russian citizens entering Armenia contradicts the traditionally close nature of relations between Yerevan and Moscow, said Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova.
"We consider the ban on entry of Russian citizens to be an unfriendly step that contradicts the allied nature of Russian-Armenian cooperation. We have repeatedly called on our Armenian partners to stop this vicious practice," she said.
She noted that the foreign ministers had discussed this issue during Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's visit to Armenia in May.
"The Armenian side has been offered specific steps; we are waiting for a response," Zakharova emphasized.