Շոգը Եվրոպայում 2300 մարդու կյանք է խլել
Եվրոպայում վերջերս տեղի ունեցած ուժեղ շոգի պատճառով 12 քաղաքներում մոտ 2300 մարդ է մահացել. հայտնում է Reuters-ը՝ մեջբերելով արագ գիտական վերլուծության տվյալները։
Վերլուծությունը ներառել է հունիսի 23-ից հուլիսի 2-ն ընկած տասնօրյա հատվածը. հունիսի վերջին 10 օրվա ընթացքում շոգը հատկապես ազդել է Արևմտյան Եվրոպայի վրա։ Իսպանիայում օդի ջերմաստիճանը հասել է 40°C-ի, իսկ Ֆրանսիայում հրդեհներ են բռնկվել։
Գիտնականները նշում են, որ այս 10 օրվա ընթացքում արձանագրված մահվան դեպքերից մոտ 1500-ը կապված են կլիմայի փոփոխության հետ։ Կլիմայի փոփոխության հետևանքով շոգը դարձել է ավելի երկարատև ու վտանգավոր։
Հետազոտությունը ներառել է Բարսելոնան, Մադրիդը, Լոնդոնը և Միլանը։ Ըստ գիտնականների՝ այդ քաղաքներում կլիմայի փոփոխությունը ջերմաստիճանը բարձրացրել է մինչև 4 աստիճանով։
Մասնագետները կիրառել են գոյություն ունեցող մոդելներ ու մահացության տվյալներ՝ հասկանալու, թե իրականում քանի մարդ է մահացել շոգի հետևանքով։ Նրանք շեշտում են, որ շատ երկրներում նման դեպքերը չեն արձանագրվում, կամ տվյալները չեն հրապարակվում, այդ պատճառով ուսումնասիրությունն արվել է արագ՝ հիմնված վստահելի մեթոդների վրա։
ԵՄ Կոպերնիկոսի կլիմայի ծառայության տվյալներով՝ այս տարվա հունիսը եղել է երրորդ ամենաշոգ հունիսը՝ զիջելով միայն 2023 և 2024 թվականներին։ Արևմտյան Եվրոպայում գրանցվել է երբևէ ամենատաք հունիսը։ Շատ վայրերում օդի ջերմաստիճանը գերազանցել է 38 աստիճանը, ինչը համարվել է «ծայրահեղ շոգի ստրես»։

Heatwave kills 2,300 people in Europe
A recent heatwave in Europe has killed nearly 2,300 people in 12 cities, Reuters reported, citing a rapid scientific analysis.
The analysis covered a 10-day period from June 23 to July 2. The heatwave particularly affected Western Europe in the last 10 days of June. In Spain, temperatures reached 40°C, and fires broke out in France.
Scientists say that about 1,500 of the deaths recorded in these 10 days are linked to climate change. As a result of climate change, heatwaves have become more prolonged and dangerous.
The study included Barcelona, ​​Madrid, London, and Milan. According to scientists, climate change has increased temperatures in these cities by up to 4 degrees.
Experts utilized existing models and mortality data to determine the actual number of people who died from the heat. They point out that many countries do not record or publish such cases, so the study was conducted quickly, based on reliable methods.
According to the EU's Copernicus Climate Service, this June was the third hottest June on record, behind only 2023 and 2024. Western Europe experienced its hottest June on record. In many places, temperatures exceeded 38 degrees Celsius, which was considered "extreme heat stress."