Դատարանը Ռուսաստանին մեղավոր է ճանաչել 2014թ. մալայզիական «Boeing»-ի կործանման համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն առաջին անգամ ուղղակի պատասխանատվություն է դրել Ռուսաստանի վրա 2014 թվականին Դոնբասի տարածքում մալայզիական Boeing-ի աղետի համար:
Դատարանը ճանաչել է, որ Մոսկվան Ուկրաինայի արևելքում վերահսկում էր գրոհայիններին, ապատեղեկատվական արշավ էր իրականացնում և կանխամտածված խանգարում հետաքննությանը:
Դատարանը նշել է կործանման վայր մուտքի սահմանափակումը, զոհվածների մարմինների հայրենադարձման խոչընդոտները և վկաների վրա ճնշումը:
Դատավորները պետք է որոշում կայացնեն Ուկրաինայի և Նիդեռլանդների կողմից Ռուսաստանի դեմ ներկայացված ընդհանուր առմամբ չորս գործով, սակայն, ինչպես սպասվում է, որոշումները հիմնականում խորհրդանշական կլինեն։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին Նիդեռլանդների դատարանը ինքնաթիռի կործանման համար մեղավոր էր ճանաչել Գիրկինին, Դուբինսկուն, Պուլատովին և Խարչենկոյին։
Նշենք, որ Ամստերդամից Կուալա Լումպուր թռչող Boeing 777-ը խոցվել է 2014 թվականի հուլիսի 17-ին. բոլոր 298 ուղևորը և անձնակազմը զոհվել են, այդ թվում՝ Հոլանդիայի 196 քաղաքացի։

The European Court of Human Rights has, for the first time, held Russia directly responsible for the 2014 crash of a Malaysian Boeing over the Donbass region.
The court found that Moscow controlled the militants in eastern Ukraine, carried out a disinformation campaign, and deliberately obstructed the investigation.
The court noted the restrictions on access to the crash site, obstacles to the repatriation of the bodies of the victims, and pressure on witnesses.
The judges are due to rule on a total of four cases brought by Ukraine and the Netherlands against Russia, but the decisions are expected to be largely symbolic in nature.
Recall that in 2022, a Dutch court found Girkin, Dubinsky, Pulatov, and Kharchenko guilty of the plane crash.
It should be noted that the Boeing 777 flying from Amsterdam to Kuala Lumpur was shot down on July 17, 2014. All 298 passengers and crew were killed, including 196 Dutch citizens.