ԱՄՆ-ում պղնձի գները հասել են ռեկորդային մակարդակի
Sա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը առևտրային պատերազմի սրման շրջանակներում 50%  մաքսատուրքեր կսահմանի արդյունաբերական մետաղի համար:
Financial Times պարբերականը գրում է, որ պղնձի մաքսատուրքերի բարձրացման հեռանկարն աժիոտաժ է առաջացրել մետաղի մատակարարումների և գների ամրագրման հարցում, որը լայնորեն կիրառվում է էլեկտրոնիկայի, շինարարության և արդյունաբերական սարքավորումների մեջ:
Առևտրի նախարար Հովարդ Լյուտնիկը CNBC-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ակնկալում է պղնձի մաքսատուրքերի սահմանում արդեն այս ամսվա վերջին կամ օգոստոսի սկզբին:
Նյու Յորքի պղնձի ֆյուչերսներն աճել են 13% -ով՝ հասնելով ֆունտի դիմաց 5,69 դոլարի, ինչը ռեկորդ է և ամենամեծ թռիչքը 1969 թվականից ի վեր:
Չիլին ԱՄՆ-ում զտված պղնձի ամենամեծ մատակարարն է, որը կազմում է ներմուծման մոտ 70% - ը դոլարային արտահայտությամբ, որին հաջորդում են Կանադան և Պերուն:

Copper prices in the US have reached record levels
This came after President Donald Trump announced that the United States would impose 50% tariffs on industrial metals as part of an escalation of the trade war.
The Financial Times reports that the prospect of higher tariffs on copper has sparked concerns about the supply and price fixing of the metal, which is widely used in electronics, construction, and industrial equipment.
Commerce Secretary Howard Lutnick told CNBC in an interview that he expects the tariffs to be imposed as early as the end of this month or in early August.
New York copper futures rose 13% to $5.69 per pound, a record and the most significant jump since 1969.
Chile is the largest supplier of refined copper to the United States, accounting for about 70% of imports in dollar terms, followed by Canada and Peru.