Ուկրաինայի կառավարությունում սպասվում է խոշորագույն վերադասավորում
Financial Times-ը հաղորդում է, որ հաջորդ շաբաթ Ուկրաինայի կառավարությունում  սպասվում է խոշորագույն վերադասավորում։
Ըստ FT-ի, Զելենսկին նախատեսում է լայնածավալ կադրային փոխատեղումներ և պաշտոնանկություններ, ներառյալ՝ ԱՄՆ-ում դեսպան Օկսանա Մակարովայի փոխարինումը: Դա քննարկվել է Թրամփի հետ վերջերս կայացած հեռախոսազրույցում։
Մակարովային քննադատել են դեմոկրատների հետ սերտ հարաբերություններ ունենալու պատճառով։ Այժմ Կիևը փնտրում է այնպիսի թեկնածուի, որը հասկանալի կլինի և՛ Սպիտակ տան, և՛ Կոնգրեսի համար։
FT-ի աղբյուրների տվյալներով՝ վարչապետ Շմիգալը կարող է լքել պաշտոնը։ Նրա հավանական իրավահաջորդը համարվում է առաջին փոխվարչապետ Սվիրիդենկոն: Սվիրիդենկոն լավ կապեր է հաստատել Թրամփի թիմի հետ՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հետ ռազմավարական հանքային ռեսուրսների համաձայնագրի շուրջ բանակցություններից հետո:

A major reshuffle is expected in the Ukrainian government
The Financial Times reports that a major reshuffle is expected in the Ukrainian government next week.
According to the FT, Zelensky plans large-scale personnel reshuffles and dismissals, including the replacement of Ambassador to the United States Oksana Makarova. This was discussed in a recent phone call with Trump.
Makarova has been criticized for her close ties with Democrats. Now, Kiev is seeking a candidate who will be acceptable to both the White House and Congress.
According to FT sources, Prime Minister Shmyhal may leave his post. His likely successor is considered to be First Deputy Prime Minister Sviridenko. Sviridenko has established good relations with the Trump team after negotiating a strategic mineral resources agreement with the US Treasury Department.