Ռոտերդամի նավահանգիստը պատրաստվում է հնարավոր ռազմական հակամարտությանը Ռուսաստանի հետ
Եվրոպայի խոշորագույն նավահանգիստը՝ նիդերլանդական Ռոտերդամը, սկսում է վերաձևավորել իր ենթակառուցվածքները՝ հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև հնարավոր զինված բախման սցենարը։ Ինչպես հաղորդում է բրիտանական Financial Times-ը, հուլիսի 8-ին, նավահանգստում արդեն իսկ պահեստավորվում են տարածքներ ՆԱՏՕ-ի մատակարար նավերի համար, ինչպես նաև մշակվում են պատերազմի պայմաններում բեռնափոխադրումների պլաններ։
Ռոտերդամի նավահանգստի տնօրեն Բուդիվեյն Սիմոնսը պարբերականին հայտնել է, որ ներկայումս բանակցություններ է վարում հարևան Անտվերպենի նավահանգստի հետ՝ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից և Կանադայից ժամանող նավերի ու բեռների ընդունման հնարավորության շուրջ։
Նշենք, որ Անտվերպենը Եվրոպայի երկրորդ խոշորագույն նավահանգիստն է և արդեն պարբերաբար ընդունում է ԱՄՆ զինված ուժերի մատակարարման նավեր, որոնք տեղակայված են Եվրոպայում։

Крупнейший порт Европы, Роттердам в Нидерландах, начинает перепроектировать свою инфраструктуру в рамках подготовки к возможному вооруженному конфликту между НАТО и Россией. Как сообщила британская Financial Times 8 июля, порт уже резервирует места для кораблей снабжения НАТО и разрабатывает планы по транспортировке грузов в условиях военного времени.
Директор порта Роттердама Будивейн Саймонс сообщил газете, что в настоящее время он ведет переговоры с соседним портом Антверпен о возможности приема судов и грузов из Великобритании, США и Канады.
Следует отметить, что Антверпен является вторым по величине портом в Европе и уже регулярно принимает суда снабжения для американских военных, которые дислоцируются в Европе.