Մակրոնի և Սթարմերի հարաբերությունները ճաքեր են տալիս. Politico
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հարաբերություններում սկսել են ճաքեր հայտնվել, դա սպառնում է պատերազմում Ուկրաինային աջակցող «կամավորների կոալիցիայի» պառակտմամբ․ գրում է Politico-ն:
Պարբերականը նշում է, որ երկու առաջնորդների հարաբերություններում «ճաքերի» գլխավոր պատճառը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններն են։
Նշվում է, որ Լոնդոնն ու Փարիզը մինչ օրս սերտորեն համակարգում են իրենց գործողությունները՝ փորձելով Դոնալդ Թրամփին պահել Ուկրաինայի հարցով խաղաղության բանակցություններում: Այնուամենայնիվ, քանի որ առաջընթացը կանգ է առել, բրիտանացի և ֆրանսիացի պաշտոնյաներն ավելի շատ են վրդովմունք հայտնում առ այն, թե ինչպես է մյուս կողմը որոշել վարվել ԱՄՆ նախագահի հետ:
Մասնավորապես, ենթադրվում է, որ Մակրոնը դժգոհ է Սթարմերի և Թրամփի միջև կնքված համաձայնագրից՝ Բրիտանիայի ապրանքների համար ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերը մեղմելու վերաբերյալ, մինչդեռ Ֆրանսիան շարունակում է ընկնել ԵՄ-ի համար սահմանված պատժամիջոցների տակ:

Macron and Starmer's relationship is showing cracks. Politico
Cracks have begun to appear in the relationship between French President Emmanuel Macron and British Prime Minister Keir Starmer, which threatens to split the “coalition of the willing” supporting Ukraine in the war, writes Politico.
The magazine notes that the main reason for the “cracks” in the relationship between the two leaders is relations with the United States.
It is noted that London and Paris have so far closely coordinated their actions in an attempt to keep Donald Trump in peace talks on the Ukraine issue. However, as progress has stalled, British and French officials have increasingly expressed indignation at how the other side has treated the US president.
In particular, it is believed that Macron is unhappy with the agreement reached between Starmer and Trump to ease US tariffs on British goods, while France remains under EU sanctions.