Փաշինյանը Հայաստանում արեց այն, ինչ ես չարեցի 2011-12թթ.. Սաակաշվիլի
Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ ձերբակալելով ռուսաստանցի միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարողացել է անել այն, ինչը նրան չի հաջողվել իշխանության օրոք:
«Անհաջող պատերազմից հետո Փաշինյանը Հայաստանում արեց այն, ինչ ես չարեցի 2011-2012 թվականներին՝ նա ձերբակալեց հայ «Իվանիշվիլիին»,- գրել Է Սահակաշվիլին Facebook-ի իր էջում՝ նկատի ունենալով այն իրավիճակը, երբ միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին, որ կարողություն էր ձեռք բերել Ռուսաստանում, քաղաքականություն մտավ իր «Վրացական երազանք» կուսակցության հետ՝ Սահակաշվիլիի կուսակցությանը հեռացնելով իշխանությունից։
Ըստ Սաակաշվիլիի՝ Հարավային Կովկասում ընթացող գործընթացները Ուկրաինայում Ռուսաստանի թուլացման ուղիղ արդյունքն են:
«Փաշինյանը պաշտոնապես ստանձնել է ԵՄ անդամակցության կուրսը։ Բաքուն սկսել է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, Ադրբեջանը Ռուսաստանին դիտարկում է որպես ուղիղ սպառնալիք և ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում իր քաղաքական, տնտեսական և մշակութային տարածքը ռուսական ազդեցությունից մաքրելու ուղղությամբ: Բացի այդ, սկսվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի մերձեցումը, ինչը ամենածանր հարվածն է Ռուսաստանի համար»,- ընդգծել է Վրաստանի նախկին նախագահը։
Այս իրավիճակում, Սահակաշվիլիի կարծիքով, Վրաստանը, որտեղ Իվանիշվիլին և նրա ոհմակը վերջնականապես խայտառակվել են, կատարյալ անոմալիա է թվում։ Նա նշել է առաջնորդների դեֆիցիտը երկրում և ինքնակազմակերպման կոչ արել «Վրացական երազանքի» քննադատներին. «Աշխարհաքաղաքական գործընթացները մեզ շատ կօգնեն, բայց ժամանակ կորցնել չի կարելի»։

Пашинян сделал в Армении то, что я не сделал в 2011-12 годах: Саакашвили
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что, арестовав российского миллиардера Самвела Карапетяна, премьер-министр Армении Никол Пашинян смог сделать то, что ему самому не удалось во время правления.
«После неудачной войны Пашинян сделал в Армении то, что я не сделал в 2011-2012 годах — он арестовал армянского «Иванишвили», — написал Саакашвили на своей странице в Facebook, имея в виду ситуацию, когда миллиардер Бидзина Иванишвили, заработавший состояние в России, вошёл в политику с партией «Грузинская мечта» и отстранил партию Саакашвили от власти.
По мнению Саакашвили, процессы в Южном Кавказе — прямой результат ослабления России в Украине.
«Пашинян официально взял курс на членство в ЕС. Баку начал сотрудничество с НАТО, Азербайджан рассматривает Россию как прямую угрозу и активно предпринимает шаги для очищения своего политического, экономического и культурного пространства от российского влияния. Кроме того, началось сближение Азербайджана и Армении, что является самым тяжёлым ударом для России», — подчеркнул экс-президент Грузии.
В этом контексте, по мнению Саакашвили, Грузия, где Иванишвили и его окружение «окончательно дискредитировали себя», выглядит аномалией. Он отметил дефицит лидеров в стране и призвал критиков «Грузинской мечты» к самоорганизации: «Геополитические процессы нам очень помогут, но терять время нельзя».