Հայտնի են Գազայում հրադադարի փաստաթղթի մանրամասները
Կիրակի օրը հրապարակվել են Գազայի հաշտության առաջարկի նոր մանրամասներ՝ այն պահին, երբ Իսրայելը, վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի՝ Սպիտակ տուն այցելությունից առաջ, բանակցային խումբ է ուղարկել Կատար։
Նախքան այդ՝ Գազայում իսրայելական օդային հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 38 պաղեստինցի։
«20 պատանդներ ողջ են, 30-ը՝ մահացած։ Ես վճռական եմ, մենք վճռական ենք՝ բոլորին վերադարձնելու։ Մենք նաև վճռական ենք՝ ապահովելու, որ Գազան այլևս սպառնալիք չներկայացնի Իսրայելի համար»,- ԱՄՆ մեկնելուց առաջ հայտարարել է Նեթանյահուն։
The Associated Press գործակալության աղբյուրների փոխանցմամբ՝ հայտնի են դարձել միջնորդների կողմից ՀԱՄԱՍ-ին ներկայացված հաշտության առաջարկի որոշ մանրամասներ։
Փաստաթուղթը սահմանում է 60-օրյա հաշտության ծրագիր, որի շրջանակում ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ազատ արձակի 10 ողջ պատանդ, վերադարձնի 18 մահացածի մարմին, իսկ իսրայելական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Գազայի՝ Իսրայելի և Եգիպտոսի հետ սահմաններին հարող բուֆերային գոտուց։ Բացի այդ, նախատեսվում է լայնածավալ հումանիտար օգնության տրամադրում։
Ըստ փաստաթղթի՝ օգնության բաշխումն իրականացնելու են ՄԱԿ-ի գործակալությունները և Պաղեստինի Կարմիր մահիկը։ Փաստաթղթում հստակեցված չէ, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում ամերիկյան այն կազմակերպությանը, որը մայիսից սննդային օգնություն է տրամադրում Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի շրջանակում։ Իսրայելը ցանկանում է, որ այն փոխարինի ՄԱԿ-ի համակարգող կառույցին։

New details of the Gaza peace proposal were released Sunday, as Israel sent a negotiating team to Qatar ahead of Prime Minister Benjamin Netanyahu’s visit to the White House.
Earlier, Israeli airstrikes in Gaza killed at least 38 Palestinians.
“20 hostages are alive, 30 are dead. I am determined, we are determined, to return them all. We are also determined to ensure that Gaza no longer poses a threat to Israel,” Netanyahu said before leaving for the United States.
Some details of the peace proposal presented by the mediators to Hamas have been revealed, according to sources familiar with the matter.
The document sets out a 60-day peace plan, under which Hamas must release 10 live hostages, return the bodies of 18 dead, and withdraw Israeli forces from Gaza’s buffer zone along the borders with Israel and Egypt. It also provides for the provision of large-scale humanitarian aid.
According to the document, the aid will be distributed by UN agencies and the Palestinian Red Crescent. The document does not specify what fate awaits the American organization that has been providing food aid since May under the Gaza Humanitarian Fund. Israel wants it to replace the UN coordinating body.