Հայաստանը ճկուն մոտեցում է ցուցաբերում Զանգեզուրի միջանցքի հարցում. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարայի և Բաքվի հարաբերությունները տարբերվում են մյուս երկրների միջև եղած կապերից։ Նրա խոսքով՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը կապված են ոչ միայն բարեկամությամբ, այլև եղբայրությամբ։
«Երբ ասում ենք՝ «Երկու պետություն՝ մեկ ժողովուրդ», դա պատահական խոսք չէ։ Մենք բազմիցս ապացուցել ենք դա մեր պատմության ընթացքում։ Ուստի չենք կարող անտարբեր մնալ տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների նկատմամբ», – մեջբերում է Էրդողանի խոսքերը Minval լրատվական կայքը։
Նա ընդգծել է, որ խաղաղությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում շահավետ են բոլոր կողմերի համար։ Էրդողանի խոսքով՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի դիվանագիտական հիմքը արդեն ձևավորվել է, իսկ 2024 թվականի վերջին Բրյուսելում, Մոսկվայում և Թբիլիսիում անցկացված բանակցությունների արդյունքում համաձայնեցվել է խաղաղ համաձայնագրի վերջնական տեքստը։
«Չնայած սկզբում Հայաստանը դեմ էր Զանգեզուրի միջանցքին, այժմ նա ցույց է տալիս ավելի ճկուն դիրքորոշում՝ ելնելով տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրման շահերից», – նշել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանը ընդգծել է, որ տարածաշրջանի զարգացումը կարևոր է ոչ միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի, այլև Թուրքիայի, Իրանի և այլ երկրների համար։ Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր է ոչ միայն աշխարհաքաղաքական, այլև աշխարհատնտեսական տեսանկյունից։
«Միջանցքը նոր թափ կհաղորդի Միջին միջանցքի զարգացմանը։ Թուրքիայի ապրանքները կկարողանան ավելի արագ հասնել Կենտրոնական Ասիա և Չինաստան, իսկ Եվրոպայից Չինաստան ուղղված բեռները կանցնեն Թուրքիայի տարածքով», – ասել է նա։
Նա նաև ընդգծել է միջանցքի երկաթուղային հատվածի կարևորությունը՝ նշելով, որ այն առանցքային դեր կխաղա բեռնափոխադրումների ոլորտում։
Էրդողանի խոսքով՝ երթուղին կանցնի Թուրքիայի Իգդիր նահանգով և կապ կհաստատի Նախիջևանի հետ։ Սա, նրա համոզմամբ, կարևոր քայլ կլինի տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման համար։
Նա հավելել է, որ Կարս–Իգդիր–Նախիջևան երկաթուղու կառուցումն ու Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող նախագծերը կդառնան առավել արդյունավետ Զանգեզուրի միջանցքի բացումից հետո։
Վերջում Էրդողանը նշել է․ «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կփոխի տարածաշրջանի մթնոլորտը։ Հաշտեցումից հետո մենք ականատես կլինենք նոր պատմական հնարավորությունների բացմանը»։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что отношения Анкары и Баку отличаются от связей между другими странами. По его словам, Турцию и Азербайджан связывает не только дружба, но и братство.
«Когда мы говорим „два государства — один народ“, это не случайные слова. Мы неоднократно доказывали это на протяжении нашей истории. Поэтому мы не можем оставаться равнодушными к процессам, происходящим в регионе», — цитирует Эрдогана новостной сайт Minval.
Он подчеркнул, что мир и стабильность в Южном Кавказе выгодны всем сторонам. По словам Эрдогана, дипломатическая основа мирного процесса между Азербайджаном и Арменией уже сформирована, а в результате переговоров, проведенных в конце 2024 года в Брюсселе, Москве и Тбилиси, был согласован окончательный текст мирного соглашения.
«Хотя изначально Армения выступала против Зангезурского коридора, теперь она демонстрирует более гибкую позицию, исходя из интересов экономической интеграции региона», — отметил президент Турции.
Эрдоган подчеркнул, что развитие региона важно не только для Азербайджана и Армении, но также для Турции, Ирана и других стран. По его словам, Зангезурский коридор имеет значение не только с геополитической, но и с глобальной экономической точки зрения.
«Коридор придаст новый импульс развитию Среднего коридора. Товары из Турции смогут быстрее достигать Центральной Азии и Китая, а грузы из Европы в Китай будут проходить через территорию Турции», — сказал он.
Он также отметил важность железнодорожного участка коридора, указав, что он сыграет ключевую роль в грузовых перевозках.
По словам Эрдогана, маршрут пройдет через провинцию Игдыр в Турции и установит связь с Нахичеванью. По его убеждению, это станет важным шагом для развития транспортной инфраструктуры региона.
Он добавил, что строительство железной дороги Карс–Игдыр–Нахиджеван и проекты, реализуемые в Нагорном Карабахе, станут более эффективными после открытия Зангезурского коридора.
В заключение Эрдоган отметил: «Подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией изменит атмосферу в регионе. После примирения мы станем свидетелями открытия новых исторических возможностей».