ՀԱՄԱՍ-ը դրական է արձագանքել ԱՄՆ-ի առաջարկած հրադադարի ծրագրին
ՀԱՄԱՍ շարժումը հայտարարել է, որ դրական է արձագանքել Գազայի պատերազմը դադարեցնելու ԱՄՆ-ի առաջարկած նոր ծրագրին և պատրաստ է բանակցել դրա իրականացման վերաբերյալ։ Նախաձեռնությունը նախատեսում է պատանդների ազատում և բանակցություններ՝ հակամարտության վերջնական կարգավորման շուրջ. գրում է Reuters-ը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներկայացրել է 60 օր տևողությամբ հրադադարի «վերջնական առաջարկ»՝ նշելով, որ կողմերի պատասխանն ակնկալվում է առաջիկա ժամերի ընթացքում։
«Շարժումն ավարտել է իր ներքին խորհրդակցությունները, ինչպես նաև քննարկումներ է անցկացրել պաղեստինյան այլ խմբավորումների հետ՝ միջնորդների ներկայացրած վերջին առաջարկի շուրջ։ Մենք մեր պատասխանը փոխանցել ենք եղբայրական միջնորդներին։ Պատասխանը եղել է դրական։ ՀԱՄԱՍ-ը լրջորեն պատրաստ է անմիջապես սկսել բանակցություններ՝ այս ծրագրի իրագործման մեխանիզմների շուրջ»,-ասված է ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ ։
Սակայն որոշ խնդիրներ դեռ մնում են անլուծելի։ ՀԱՄԱՍ-ի դաշնակից պաղեստինյան զինված խմբավորման ներկայացուցիչը հայտնել է, որ մտահոգություններ կան հումանիտար օգնության մուտքի, Եգիպտոս տանող Ռաֆահի անցակետի բացման, ինչպես նաև իսրայելական զորքերի դուրսբերման հստակ ժամանակացույցի վերաբերյալ։

Движение ХАМАС заявило, что положительно отреагировало на новый план США по прекращению войны в Газе и готово вести переговоры о его реализации. Инициатива включает освобождение заложников и переговоры об окончательном урегулировании конфликта, сообщает Reuters.
Президент США Дональд Трамп представил «окончательное предложение» о 60-дневном прекращении огня, отметив, что ответ сторон ожидается в ближайшие часы.
«Движение завершило внутренние консультации, а также обсуждения с другими палестинскими фракциями по последнему предложению, представленному посредниками. Мы передали наш ответ братским посредникам. Ответ был положительным. ХАМАС серьезно готов немедленно начать переговоры о механизмах реализации этого плана», — говорится в заявлении, опубликованном на официальном сайте ХАМАС.
Но некоторые вопросы остаются нерешенными. Представитель палестинской вооруженной группировки, связанной с ХАМАС, заявил, что существуют опасения по поводу доступа гуманитарной помощи, открытия контрольно-пропускного пункта Рафах в Египте и четкого графика вывода израильских войск.