100 տարվա դադարից հետո Սեն գետը կրկին բաց է հանրային լողալու համար
Շաբաթ առավոտյան Փարիզում քաղաքացիները Սեն գետում լողալու հնարավորություն ունեցան առաջին անգամ 1923 թվականից ի վեր։ Հանրային լողը թույլատրվել է հատուկ նախատեսված հատվածներում, այդ թվում՝ Էյֆելյան աշտարակի և Սեն Լուի կղզու մոտ կառուցված նոր հարթակներում։
Մինչ լողի մեկնարկը քաղաքային ծառայությունները մաքրել են ջուրը՝ հեռացնելով ջրիմուռներն ու թափոնները։ Լողացողները ջուրը մտնում էին հերթով, անվտանգության նպատակով բոլորն օգտագործում էին փրկագոտիներ, իսկ տարածքում հերթապահում էին փրկարարներ։
Սեն գետի ջրի մաքրումը վերջին տարիներին դարձել էր քաղաքային մեծածավալ ծրագրի մաս։ Մոտ 1.4 միլիարդ եվրո արժողությամբ մաքրման աշխատանքներն իրականացվել են 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի կապակցությամբ։ Իշխանությունները հայտնում են, որ գետի ջուրը այժմ համապատասխանում է ԵՄ-ի ջրի որակի ստանդարտներին։
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, ով անցյալ տարի արդեն սուզվել էր Սենում, կրկին ներկա էր առաջին լողորդների մուտքի ժամանակ՝ ցուցադրելով շշով վերցրած գետի ջուրը։ Պաշտոնական տվյալներով՝ ջրում հայտնաբերված բակտերիաների քանակը թույլատրելի սահմաններից ցածր է։
Չնայած դրական արձագանքներին, որոշ քաղաքացիներ դեռ կասկածում են գետի մաքրության հարցում՝ հիշատակելով անցյալում նկատված աղտոտվածությունը։ Իշխանությունները, սակայն, վստահեցնում են՝ լողալու համար նախատեսված հատվածները խստորեն վերահսկվում են։

В субботу утром жители Парижа впервые с 1923 года смогли искупаться в Сене. Купание было разрешено в специально отведенных местах, в том числе на новых платформах, построенных рядом с Эйфелевой башней и островом Сен-Луи.
Перед началом заплыва городские службы очистили воду, удалив водоросли и мусор. Пловцы заходили в воду по одному, все использовали спасательные жилеты для безопасности, на территории дежурили спасатели.
Река Сена была очищена в последние годы в рамках крупного муниципального проекта. Очистка стоимостью около 1,4 млрд евро была проведена в рамках подготовки к Олимпийским играм 2024 года. Власти утверждают, что теперь река соответствует стандартам качества воды ЕС.
Мэр Парижа Анн Идальго, которая уже купалась в Сене в прошлом году, снова присутствовала при входе первых пловцов, демонстрируя речную воду, которую она набрала в бутылку. Согласно официальным данным, количество бактерий, обнаруженных в воде, было ниже допустимых норм.
Несмотря на положительные отзывы, некоторые граждане все еще сомневаются в чистоте реки, ссылаясь на загрязнение в прошлом. Однако власти заверяют, что места для купания строго контролируются.
Купание в реке Сена по-прежнему запрещено во всех непредназначенных для этого местах из соображений безопасности.