Ալիևը կրկին խոսել է «արևմտյան ադրբեջանցիների» իրավունքների մասին
Մեծ նշանակություն ունի նաև Հայաստանից արտաքսված արևմտյան ադրբեջանցիների իրավունքների ապահովումը. հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԶԿ) 17-րդ գագաթնաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Մենք բարձր ենք գնահատում անցյալ ամիս Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նախարարների խորհրդի նիստում 57 անդամ երկրների միաձայն որոշմամբ բանաձևի ընդունումը, որը աջակցություն է հայտնում Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքին», - ասել է նա։

Ensuring the rights of West Azerbaijanis expelled from Armenia is also of great importance, President Ilham Aliyev said during his speech at the 17th Summit of the Organization for Economic Cooperation (OECD).
“We highly appreciate the unanimous adoption of a resolution by 57 member states at the meeting of the Council of Ministers of the Organization of Islamic Cooperation in Istanbul last month, which expresses support for the right of return of Azerbaijanis forcibly displaced from Armenia,” he said.