Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է Թրամփի «Հոյակապ մեծ օրենքը»
ԱՄՆ Անկախության օրվան ընդառաջ Ներկայացուցիչների պալատը վերջնական հաստատել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած «Հոյակապ մեծ օրենքը»՝ հարկերի և ծախսերի կրճատման լայնածավալ օրինագիծը։
Այն մոտ 900 էջ է, և այն ներառում է հարկային արտոնություններ, պետական ծախսերի կրճատումներ, ինչպես նաև ազգային պաշտպանության և ապօրինի ներգաղթյալների արտաքսման նոր ֆինանսավորումներ։ Օրենքն արտահայտում է հանրապետականների հիմնական օրենսդրական առաջնահերթությունները։
Օրինագծի շուրջ քննարկումները Կոնգրեսում բավական երկարատև էին։ Դեմոկրատները համախմբված կերպով հանդես եկան օրինագծի դեմ՝ այն քննադատելով՝ որպես սոցիալական ոլորտների վրա բացասական ազդեցություն ունեցող նախաձեռնություն։ Սակայն Հանրապետական կուսակցության համախմբված դիրքորոշման շնորհիվ օրինագիծն ընդունվեց։ Ներկայացուցիչների պալատում այն ստացել է նվազագույն անհրաժեշտ՝ 218 ձայն, մինչդեռ դեմ քվեարկել են 214 կոնգրեսական՝ ներառյալ բոլոր դեմոկրատներն ու երկու հանրապետական։
Օրինագծի ընդունումն ուղեկցվել է բարդ գործընթացով նաև Սենատում, որտեղ կողմ և դեմ ձայները հավասարվել են։ Քվեարկության ելքը վճռել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ձայնը։ Ավելի վաղ՝ մայիսին, Ներկայացուցիչների պալատն արդեն մեկ ձայնի տարբերությամբ ընդունել էր օրինագծի նախնական տարբերակը, որը հետագայում վերանայվել էր Սենատում ներկայացված փոփոխություններով։
Թրամփը շեշտել էր, որ ցանկանում է օրինագիծը ուժի մեջ մտնի մինչև Անկախության օրը։ Սակայն բացի դեմոկրատներից, օրենքի որոշ դրույթների վերաբերյալ վերապահումներ էին հայտնել նաև մի շարք հանրապետականներ՝ մտահոգություն հայտնելով դրա ազդեցության վերաբերյալ պետական բյուջեի, առողջապահության և մի շարք այլ ոլորտների վրա։

Ahead of Independence Day, the House of Representatives has finally approved President Donald Trump’s “Great Big Law,” a sweeping tax and spending bill.
The bill is nearly 900 pages long and includes tax breaks, government spending cuts, and new funding for national defense and the deportation of illegal immigrants. The bill reflects Republicans’ top legislative priorities.
The debate over the bill in Congress was quite lengthy. Democrats unanimously opposed the bill, criticizing it as a social welfare initiative. However, thanks to the Republican Party’s united stance, the bill passed. In the House of Representatives, it received the minimum necessary 218 votes, while 214 congressmen, including all Democrats and two Republicans, voted against it.
The bill’s passage was also accompanied by a complex process in the Senate, where the votes for and against were evenly split. The vote of US Vice President J.D. Vance decided the vote. Earlier, in May, the House of Representatives had already passed the initial version of the bill by one vote, which was later revised by amendments presented in the Senate.
Trump had emphasized that he wanted the bill to take effect by July 4, also known as Independence Day. However, in addition to Democrats, several Republicans also expressed reservations about specific provisions of the law, voicing concerns about its impact on the state budget, healthcare, and several other areas.