Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրությունը
Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատում է»,- ասել է դիվանագիտական ​​​​գերատեսչությունը՝ մեկնաբանելով պետության ճանաչման մասին տեղեկատվությունը։
Ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ը հայտնել էր, որ «Թալիբան»-ի կողմից ներկայացված Աֆղանստանի դրոշը Մոսկվայում դեսպանատան վրա կախել են առաջին անգամ՝ 2021 թվականին շարժման իշխանության գալուց ի վեր։
Հուլիսի 1-ին Մոսկվա էր ժամանել Ռուսաստանում Աֆղանստանի նոր դեսպան Գյուլ Հասանը, իսկ հուլիսի 3-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն նրանից ընդունել է հավատարմագրերի պատճենները։

The Russian Foreign Ministry reported to TASS that Russia has officially recognized the Islamic Emirate of Afghanistan.
“The Foreign Ministry confirms,” the diplomatic department said, commenting on the information about the recognition of the state.
Earlier, TASS reported that the Afghan flag presented by the Taliban was hung over the embassy in Moscow for the first time since the movement came to power in 2021.
On July 1, the new Afghan Ambassador to Russia, Gul Hassan, arrived in Moscow, and on July 3, Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko received his credentials.