Չինաստանը և ԵՄ չպետք է ձգտեն առճակատման․ Վան Ի
Չինաստանը և Եվրամիությունը չպետք է դիտարկվեն որպես հակառակորդներ իրենց ունեցած տարաձայնությունների պատճառով և չպետք է ձգտեն առճակատման։ Այս մասին երեկ Բրյուսելում հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին՝ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպման ժամանակ։
Կալասը նշել է, որ Պեկինը պետք է դադարեցնի սպառնալ եվրոպական անվտանգությանը՝ մատնանշելով կիբերհարձակումները, միջամտությունը ժողովրդավարական գործընթացներին և անբարեխիղճ առևտրային պրակտիկաները։
Ի պատասխան՝ Վան Ին հայտարարել է, որ Եվրոպան բախվում է մի շարք մարտահրավերների, որոնցից ոչ մեկը անցյալում, ներկա պահին կամ ապագայում չի առաջացել Չինաստանի կողմից։
«Միացյալ Նահանգների ընտրած ուղին չպետք է օգտագործվի որպես Չինաստանի արտացոլում։ Չինաստանը Միացյալ Նահանգները չէ», — նշել է Վան Ին։
Կողմերը քննարկել են նաև մի շարք միջազգային հարցեր, այդ թվում՝ Ուկրաինան, Իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը և Իրանի միջուկային ծրագիրը, նշված է Չինաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Այժմ Վան Իին սպասում են Գերմանիայում, այնուհետև՝ Ֆրանսիայում, որտեղ նա հանդիպելու է Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարրոյի հետ։
Այս այցերը նախորդում են Պեկինում կայանալիք ԵՄ-Չինաստան գագաթնաժողովին, որին կմասնակցեն Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինը և մի քանի բարձրաստիճան եվրոպացի պաշտոնյաներ։

China and the EU should not seek confrontation. Wang Yi
China and the European Union should not be viewed as adversaries due to their differences; instead, they should strive to avoid confrontation. This was stated by Chinese Foreign Minister Wang Yi during a meeting with EU High Representative for Foreign Affairs Kaja Kallas in Brussels yesterday.
Kallas noted that Beijing should stop threatening European security, citing cyberattacks, interference in democratic processes, and unfair trade practices.
In response, Wang Yi stated that Europe faces several challenges, none of which have been created by China in the past, present, or future.
“The path chosen by the United States should not be used as a reflection of China. China is not the United States,” Wang Yi noted.
The parties also discussed several international issues, including Ukraine, the Israeli-Palestinian conflict, and Iran’s nuclear program, according to a statement from the Chinese Foreign Ministry.
Wang Yi is now expected to visit Germany and then France, where he will meet with European and Foreign Minister Jean-Noël Barrot.
These visits precede the EU-China summit in Beijing, which Chinese President Xi Jinping and several senior European officials will attend.