ԱՄՆ-ն Վիետնամի համար խոստացվածից ցածր մաքսատուրք կսահմանի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վիետնամի արտահանվող ապրանքների մեծ մասի վրա սահմանվելու է 20 տոկոս մաքսատուրք՝ փոխարենը նախկինում ներկայացված 46 տոկոսի։ Այս քայլը նպատակ ունի մեղմել Վիետնամի հետ լարվածությունը, որն ԱՄՆ-ի տասներորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերն է։
Թրամփի խոսքով՝ Վիետնամի միջոցով երրորդ երկրներից առաքվող ապրանքների համար կկիրառվի 40% մաքսատուրք, իսկ Վիետնամը իրավունք ունի ԱՄՆ-ից ներմուծել որոշ ապրանքներ՝ մաքսատուրք չվճարելով (0%)։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հայտարարել, որ նոր առևտրային համաձայնագիր եմ կնքել Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հետ»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը Truth Social հարթակում, Վիետնամի առաջնորդ Տո Լամի հետ հանդիպումից հետո։
Հուլիսի 9-ի վերջնաժամկետը մոտենում է՝ հենց այդ օրը Թրամփը նախատեսում է բարձրացնել մաքսատուրքերը ԱՄՆ ներմուծումների մեծ մասի վրա՝ իր տնտեսական քաղաքականության առանցքային բաղադրիչներից մեկը։
Ընդ որում, պայմանագրի մանրամասները դեռևս ամբողջությամբ չեն հստակեցվել. այդ թվում, չի պարզվում՝ 20% դրույքաչափը որ ապրանքներին է վերաբերում և հնարավոր են արդյոք ավելի բարձր կամ ցածր մաքսատուրքեր որոշ ժյուրիերի համար։

US President Donald Trump has announced that most Vietnamese exports will be subject to a 20% tariff, down from the previous 46%. The move is aimed at easing tensions with Vietnam, the US’s tenth-largest trading partner.
According to Trump, a 40% tariff will be applied to goods shipped through Vietnam from third countries, while Vietnam will be allowed to import certain goods from the US duty-free (0%).
“I am very honored to announce that I have signed a new trade agreement with the Socialist Republic of Vietnam,” the US president wrote on the Truth Social platform after meeting with Vietnamese leader To Lam.
The July 9 deadline is approaching, the day Trump plans to raise tariffs on most US imports, a key component of his economic policy.
Moreover, the details of the contract have not yet been fully clarified, including whether the 20% rate applies to which goods and whether higher or lower customs duties are possible for some items.